Šéf NBS Makúch končí, nahradiť ho môže Kažimír

Minister Kažimír
Zdroj: TASR

Guvernér NBS Jozef Makúch oznámil odchod z funkcie.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) má záujem o post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Informovalo o tom ministerstvo financií v utorok po tom, ako súčasný guvernér NBS Jozef Makúch oznámil odchod z funkcie. Kažimír zároveň dodal, že chce odísť z aktívnej politiky.

"Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel," priblížil Kažimír.


Svoje pôsobenie na MF opísal ako príbeh postupnej konsolidácie a ozdravovania verejných financií, ktoré sa na budúci rok pretavia do vyrovnaného rozpočtu. Spomenul tiež opatrenia vedúce k efektívnejšiemu výberu daní. "Na ministerstve financií som zažil a zažívam zásadné okamihy. Zavádzanie eura, najväčšiu finančnú a hospodársku krízu v dejinách, kritické momenty eurozóny, slovenské predsedníctvo EÚ, kandidatúru na šéfa euroskupiny a v posledných rokoch konečne aj konjunktúru a dobré obdobie," skonštatoval šéf rezortu financií.

Podľa zdrojov  z prostredia strany Smer-SD sa ako najvážnejší kandidát na ministra financií spomína bývalý prezident Finančnej správy SR František Imrecze, možným kandidátom má byť aj poslanec Smeru-SD a predseda parlamentného finančného výboru Ladislav Kamenický.

Guvernér NBS Jozef Makúch v marci budúceho roka skončí vo svojej funkcii. Vzdanie sa svojho postu oznámil v utorok Bankovej rade NBS. Svoju funkciu bude vykonávať do vymenovania nového guvernéra NBS. Oficiálne sa malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter Kažimír

Dôležité udalosti