Pred mrazom zachránili stovky netopierov. Udomácnili sa za bannerom

Záchrana netopierov.
Zdroj: TV Markíza

Oni sa totiž vracajú stále na to isté miesto.

Zachraňovali netopiere. Visiac na lane z osemposchodového paneláka musel záchranár odstrániť reklamný banner. To, čo pod ním našiel, nikto nečakal. Nástup zimy zmobilizoval ochranárov.

Teplota -2 stupne, k tomu nepríjemný vietor. Ochranár a horolezec v jednej osobe je naobliekaný a s poriadnou výbavou.

Netopiere sa pod reklamnými bannermi na svidníckom paneláku ukrývali niekoľko rokov. K panelom sa nedostanú. „Oni tu prídu, priletia zo severu, niekde z Lotyšska, z Poľska, z veľkej vzdialenosti a presne na to isté miesto a snažia sa tu dostať do tých pôvodných úkrytov," povedal Martin Ceľuch.

Reklamné bannery sa však ukázali ako falošné zimovisko. „Po tom, čo ich uhynulo minulý rok myslím, že 150, predtým 130, tak som čakal, že tu nebude žiaden, pred mesiacom sme tu boli pozrieť a nebolo tu ešte nič," hovorí záchranár netopierov.

Stačilo, aby ochranári odkryli jeden z reklamných bannerov a objavili sa pod ním stovky netopierov. Asi 500 až 600 kusov.

Podľa Martina Ceľucha zo spoločnosti na ochranu netopierov je to veľmi prekvapujúce. Zrejme sa však ukazuje zvyk, aký netopiere dodržiavajú, že sa vždy vracajú na to isté miesto.

Netopiere ochranári na stene nechali, no prikryli ich špeciálnymi polystyrénovými búdkami. „V takejto búdke už dokážu komfortne prezimovať, už by mali prežiť aj -15 stupňové mrazy. Je to provizórne riešenie, len aby prežili zimu," vysvetlil.

Na jar majú panelák zatepľovať a netopierom urobia riadne zimoviská. Tie, ktoré dnes, už aj pod vplyvom chladného počasia popadali na zem, takisto zachránili.

Nakrúcal Pavol Sivák.


SVIDNÍK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Po

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.