Na ťažobnú vežu v Novákoch vyliezlo 12 aktivistov. Dole ich čakali kukláči

Ťažobnú vežu v Novákoch obsadili aktivisti.
Zdroj: TV Markíza

Na miesto dorazili všetky záchranné zložky aj banskí záchranári.

Ťažobnú vežu v areáli Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Nováky obsadili o 6.00 h 12 aktivisti z Greenpeace Slovensko. Neoprávnene vstúpili na súkromný pozemok a po schodoch sa dostali až na vrchol vysokej veže. Rozprestreli tam transparent Greenpeace a nápisom "skončite dobu uhoľnú".

Ešte ráno do areálu postupne prišli vozidlá polície, záchranárov, banskej záchrannej služby i hasičov. Na aktivistov pod vežou čakali aj kukláči.

Vadí im ťažba a spaľovanie uhlia

Takýmto spôsobom sa rozhodli protestovať a žiadajú urýchlené ukončenie ťažby a spaľovaniu uhlia na Slovensku.

"Pokračujúcu ťažbu a spaľovanie nedávno odobrila oficiálne návrhom slovenská vláda pod vedením ministerstva hospodárstva a v spolupráci s firmou HBP. Podľa Greenpeace skončiť dobu uhoľnú znamená nechať uhlie v zemi a skončiť jeho spaľovanie," vyhlásila Júlia Sokolovičová z organizácie.

Mimovládna organizácia si podľa nej myslí, že nadišiel čas, aby vláda SR prestala riešiť rozpočet jednej firmy a zamerala sa na také riešenie a taký koniec uhlia na Slovensku, ktorý šetrí ľudské zdravie a životné prostredie, pretože Slovensko má na viac. 

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) už avizoval, že všeobecný hospodársky záujem (VHZ), ktorý momentálne platí do roku 2030 a v zmysle ktorého štát dotuje výrobu elektriny z hnedého uhlia, by sa mal skrátiť do roku 2023. "Domnievame sa, že je to aj dátum, ku ktorému by sa dal urobiť celý útlm energetického uhlia na Slovensku. Jednoducho preto, že elektrina a teplo z uhlia majú na Slovensku úplne najmenší podiel na energetickom mixe zo všetkých zemí strednej Európy," ozrejmila Sokolovičová. 

Aj HBP upozorňujú, že cena elektriny z obnoviteľných zdrojov má byť drahšia ako tá z uhlia. "Je ťažké porovnávať ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov a uhlia, pretože na Slovensku predsa neexistujú trhové podmienky. Elektrina z uhlia sa riadi VHZ, ktorý prikazuje elektrinu vyrábať v konkrétnom objeme za konkrétnu cenu," tvrdí Sokolovičová.

Materiál týkajúci sa problematiky transformácie hornej Nitry, ktorý minulý týždeň predložil do medzirezortného pripomienkovacieho konania Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, podľa nej vypracoval úrad zrejme v spolupráci s HBP.

"Je to materiál, ktorý obsahuje harmonogram zatvárania baní s tým však, že uhlie sa má vyťažiť všetko, ale rýchlejšie. A to len o tri roky rýchlejšie, než bol pôvodný plán ťažby. Nerieši to všetko hnedé uhlie na Slovensku, len bane, ktoré sú otvorené v regióne hornej Nitry. Dokument nespomína otázku 12. ťažobného poľa a taktiež sa netýka bane Čáry, ktorá má byť ďalej otvorená. Slovensko by ušetrilo najviac, ak by prešlo na ukončenie ťažby a spaľovania uhlia a nahradilo ho obnoviteľnými zdrojmi. Čím rýchlejšie, tým lacnejšie to vyjde," dodala.

Situáciu na mieste sledoval reportér TV Markíza Peter Ziman:


NOVÁKY/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nováky

Dôležité udalosti