Danko: Do Marrakéša nepôjde ani upratovačka zo slovenskej ambasády

Andrej Danko.
Andrej Danko. Zdroj: TASR

Parlament nesúhlasí s Globálnym paktom OSN o migrácii.

Predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko vyzýva všetkých, aby rešpektovali rozhodnutie parlamentu, ktorý schválil uznesenie ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. 

Žiada v ňom vládu o odmietnutie paktu. Danko dodáva, že v uznesení nie je napísaný zákaz účasti Slovenska na rokovaní v Marrákeši, ale spolieha sa na to, že premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) dodrží slovo a za Slovensko do Marrákeša nikto nepôjde. Šéfa Smeru-SD Roberta Fica Danko zas žiada, aby zjednal nápravu s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD).

"Národná rada dala jasné posolstvo a uznesenie, že nechce, aby Slovensko bolo viazané paktom. Verím, že predseda vlády svoje slovo dodrží a žiadny úradník, úradníčka ani upratovačka zo slovenskej ambasády nebude na rokovaní v Marrákeši sedieť. Som presvedčený, že tam nebude nikto zo Slovenska," vyhlásil Danko na tlačovej konferencii v parlamente.


Žiada ministra Lajčáka, aby sa vrátil k diplomatickému slovníku a ako člen vlády rešpektoval rozhodnutie parlamentu. "V parlamentnej demokracii si nikto nemôže dovoliť spochybňovať parlament," zdôraznil Danko s tým, že za uznesenie hlasovalo 90 poslancov, teda nejde len o názor SNS.

Na otázku, či by ho mrzel odchod Lajčáka z vlády, Danko uviedol, že mu ide o vec a nerieši, či je ministrom Lajčák, alebo niekto iný. Nekomentuje informácie, že by v prípade Lajčákovej demisie mal byť novým ministrom zahraničia šéf Smeru-SD Fico. "Je to vec Smeru-SD," odvetil Danko. SNS podľa jeho slov nepodporí prípadnú mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by sa opozícia pokúšala odvolať Lajčáka z funkcie.

Bugár Lajčáka podporuje

Ak sa minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) rozhodne, že už nemá zmysel pokračovať vo vláde, bude spochybnená zahraničná politika Slovenska. Zmena zahraničnej politiky môže ohroziť koalíciu. Zdôraznil to podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár, ktorému sa nepáči, že koaliční partneri spochybňujú Lajčákovu prácu.

V súvislosti s rokovaním o Globálnom pakte OSN o migrácii v Marrákeši Bugár povedal, že by Slovensko malo tlmočiť svoje výhrady a dostať ich do zápisnice z rokovania.

Pre Smer je pakt neprijateľný, ministra chcú vo funkcii

Strategickým záujmom strany Smer-SD je, aby sa Slovensko nespochybniteľným spôsobom v žiadnom prípade nedotklo a neprihlásilo k migračnému paktu. Druhým strategickým záujmom je, aby Miroslav Lajčák ako diplomat svetovej triedy zostal ministrom zahraničných vecí. 

Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder Smeru-SD Robert Fico s tým, že technické detaily sú na vláde.

Rozhodne vláda, potvrdil Pellegrini

Slovenská republika je a bude suverénnym štátom, ktorý si bude rozhodovať o tom, kto a za akých podmienok môže na jej územie prísť žiť. V súvislosti so štvrtkovým uznesením Národnej rady SR, ktorým poslanci žiadajú vládu o odmietnutie Globálnemu paktu OSN o migrácii, to uviedol premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD). V rozhodnutí parlamentu vidí stotožnenie názoru zákonodarcov a dlhodobého konzistentného postoja exekutívy.

"Vítam rozhodnutie parlamentu, zhodu naprieč politickým spektrom a vnímam to ako vyjadrenie širokého konsenzu v oblasti zahraničnej politiky," uviedol premiér, ktorý pripomenul, že postoj Slovenska je rovnaký ako postoj mnohých krajín Európy a sveta.

Či bude aj Slovensko krajinou, ktorá bude v Marrákeši chýbať, rozhodne vláda na svojom zasadnutí v stredu 5. decembra. "Chcem vás uistiť, že ak vláda prijme uznesenie, že svoj nesúhlas s paktom OSN o migrácii vyjadríme neúčasťou, garantujem, že sa rokovania v Marrákeši nikto z diplomatov nezúčastní," zdôraznil Pellegrini.
BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti