Aktivistov, ktorí vyšli na ťažnú vežu v Novákoch, posadili za mreže

Aktivisti Greenpeace na veži v nováckej bani.
Zdroj: TV Markíza

Bane totiž podali na ľudí z Greenpeace trestné oznámenie. Myslia si, že bolo spáchaných viacero trestných činov.

Vyšli na ťažnú vež aby protestovali proti ťažbe a teraz sa musia spovedať polícii. Aktivistov, ktorí neoprávnene vnikli na pozemok súkromnej firmy posadili do cely a čaká ich trestné stíhanie.

Včera skoro ráno sa do areálu dostala skupina aktivistov z Greenpeace. Na zemi vytvorili výkričník a na veži zas držali transparenty. „Protestujú tým proti deštruktívnej ťažbe a spaľovaniu uhlia na Slovenku," vysvetlila Júlia Sokolovičová z Greenpeace Slovensko.

Keď si to baníci všimli, prišli postupne všetky záchranné zložky. Aj banskí záchranári a kukláči. Po asi piatich hodinách vyvesili ľudia z Greenpeace baner a bolo po akcii.

Väčšinu z aktivistov policajti zadržali, tí strávili noc v policajných celách. „Aj po 24 hodinách od zadržania čakáme na ďalší postup polície. Veríme, že nie je dôvod aktivistov zadržiavať tak dlho. Nie sú to žiadni zločinci, ale ľudia, ktorí sa odhodlali riskovať svoje nepohodlie a upozorniť na problémy znečistenia životného prostredia a ohrozenia zdravia ľudí," povedala nám v telefonickom rozhovore riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

To si ale spoločnosť, ktorej ťažná veža patrí nemyslí. Vraj tým, že sa na ňu dostali, ohrozili nie len seba ale aj baníkov v podzemí. Vežu museli odstaviť. „Zastavenie prevádzky ohrozuje pracoviská v bani, nepriaznivo vplýva na klimatické podmienky, tlakové pomery zhoršujú stabilitu pracovísk, zvyšuje sa nebezpečenstvo vzniku požiaru. Pre spoločnosť to znamená aj značné hospodárske škody," reagovala hovorkyňa Hornonitrianských baní Adriana Siváková.

Bane podali trestné oznámenie. Myslia si, že bolo spáchaných viacero trestných činov. „Namiesto toho aby sa HBP postavili zoči-voči veľkých škodám ktoré páchajú, vymýšľajú si obvinenia a zbytočne strašia verejnosť. Rozumieme, že im ide o zárobok, nám však záleží na ľuďoch, ktorí ich činnosťou trpia," vyhlásila Kohutková.

Ako vyhodnotila akciu Greenpeace polícia? Vyšetrovateľ z Prievidze začal trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia. „V danom prípade bude musieť skúmať, či išlo o úmysel niekomu ublížiť, alebo respektíve to bol trestný čin spáchaný z nedbanlivosti," tvrdí právnik Róbert Pietrik.

Medzi zadržanými sú najmä ženy, niektoré sú dokonca zo zahraničia. U právnika sme zisťovali, či im hrozí väzba „Pokiaľ by hrozilo, že dotyční páchatelia alebo podozriví utečú, je tu dôvod pre väzbu pokiaľ by bol dôvod, že budú pokračovať v tejto činnosti. tak je tu tiež dôvod, aby ich držali vo väzbe. Ale určite je to na prokurátorovi, aby vyhodnotil či sú tieto dôvody dané," vyhlásil Pietrik.

Policajtov sme sa pýtali, čo bude so zadržanými aktivistami.

Téme sa venoval reportér Peter Ziman.


NOVÁKY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nováky

Dôležité udalosti