Ani tento rok nechcú v Piešťanoch pochod čertov. Aj tak však zrejme budú

Kto riadi zdravotníctvo
Zdroj: TASR

Tí, ktorí ho považujú za urážku kresťanských sviatkov, spísali internetovú petíciu.

Strašidelné až hrôzostrašné masky po roku opäť rozčertili Piešťany. V centre kúpeľného mesta sa chystá Krampus - pochod čertov. Podujatie sa ale nepáči všetkým. Tí, čo ho považujú za urážku kresťanských sviatkov, spísali internetovú petíciu.

Čerti pred rokom aj napriek protestom zabávali viac ako 10-tisíc ľudí. Sprievod krampusov je starovekou tradíciou. Typický je skôr pre mestá v Rakúsku, kde je oň veľký záujem, no postupne sa rozširuje aj do ďalších krajín Európy. Názory na pochod čertov v ručne vyrezávaných maskách sa v svetoznámych kúpeľoch rôznia, podľa niektorých sa situácia zbytočne vyhrocuje.

Proti pochodu čertov sa postavila Nadácia Slovakia Christiana. Spísala internetovú petíciu, ktorú podporilo skoro desaťtisíc ľudí. „ Predovšetkým to vnímame ako urážku Boha a pokus o infiltráciu okultných až satanistických symbolov do verejného priestoru a kultúry," píše sa v stanovisku nadácie.

„Po minulom roku nič z toho sa nenaplnilo, ani satanizmus ani traumatizujúce deti, naopak, deti sa smiali, ľudia sa bavili tlieskali. Každá minca má dve strany a záleží na tom, ako sa človek pozerá," povedal nám organizátor Ján Románek.

Lucia Drábiková je poslankyňou trnavskej župy. Vlani petíciu podpísala, teraz ešte nie je rozhodnutá, no naďalej je presvedčená, že takáto akcia nie je pred Vianocami vhodná. „My prežívame kresťania advent naozaj ako sviatky kedy sa pripravujeme na narodenie Ježiša, tieto sviatky charakterizujú pokoj a toto je trošku o niečom inom. Toto je taká zábava v hollywodskom štýle," myslí si.

Podľa etnologičky Jarmily Hluchovej čert do ľudovej kultúry nesporne patrí a je zastúpený vo všetkých jej možných žánroch. Od rozprávok cez povesti, porekadlá a príslovia. „Takže je zastúpený v takej miere, ako snáď žiadna iná bytosť v tradičnej ľudovej kultúre," vysvetlila.

Čerti prídu do Piešťan 15. decembra a bude ich viac ako vlani. Pochodvať kúpeľným mestom ich má  asi 150.

Téme sa venoval Roman Ruttkay.


PIEŠŤANY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme čerti

Dôležité udalosti