Kiska: Rozhodol som sa s Lajčákovou demisiou počkať

Prezident Andrej Kiska.
Zdroj: TASR

Minister sa k stretnutiu mal vyjadriť približne o hodinu, neskôr to ale odvolal.

Prezident Andrej Kiska zatiaľ nepovie svoje rozhodnutie ohľadom demisie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Počká na stredajšie rozhodnutie vlády v otázke konferencie v Marrákeši.


Potom sa stretne s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a ministrom Lajčákom. Prezident si myslí, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť. Lajčákov odchod by Kisku mrzel, Slovensko by o takého diplomata podľa neho nemalo prísť.

"Verím, že všetci, ktorí hovoria o kvalitách ministra, to prejavia aj svojimi činmi. Po zasadnutí kabinetu sa stretnem s premiérom Pellegrinim a ministrom Lajčákom a oznámim moje záverečné rozhodnutie okolo demisie. Osobne by ma jeho odchod mrzel. Slovensko by nemalo stratiť takého kvalitného diplomata svetovej úrovne," povedal na brífingu prezident.

Lajčákov krok ale chápe. Zhoduje sa s ministrom, že do Marrákeša, kde sa bude hovoriť o Globálnom pakte OSN o migrácii, by Slovensko malo ísť tlmočiť svoj postoj k dokumentu. Prezident považuje dianie okolo účasti či neúčasti Slovenska na tomto stretnutí za nepríjemné divadlo, ktoré poškodilo záujmy našej krajiny.

"Je v záujme našich občanov, aby sa Slovensko zúčastňovalo všetkých významných rozhodnutí. Spolupráca, dohoda, účasť na rokovaniach sú základnou povinnosťou reprezentantov štátu. Je to jediný spôsob, ako chrániť záujmy našich ľudí doma a v zahraničí, ako obhajovať naše národnoštátne záujmy," vyhlásil Kiska.

Krátko po prezidentovom vyhlásení hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel novinárom povedal, že minister sa k celej záležitosti vyjadrí v stredu (5. 12.)

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29. 11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia z dielne SNS a Smeru-SD, podľa ktorého má vláda odmietnuť Globálny pakt OSN o migrácii a vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov v Maroku. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci schválili vo štvrtok 90 hlasmi.

Vláda má podľa uznesenia k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra.

 Šéf slovenskej diplomacie presadzoval účasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši, tvrdil, že Slovensko tam má povedať svoj postoj k paktu. SNS je tvrdo proti, premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že Slovensko pakt odmieta a do Marrákeša nikto nepôjde.

Pellegrini zároveň uviedol, že s Lajčákovou demisiou nesúhlasí, snažil sa ministra presvedčiť, aby zmenil názor. Po rokovaniach s ním požiadal prezidenta, aby Lajčákovu demisiu neprijal. 

BRATISLAVA/zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti