Vyšetrovateľ navrhol obžalovať Pavla Ruska a troch mafiánov za objednávku vraždy Volzovej

Spis prevezme dozorový prokurátor, ktorý rozhodne, či sa postavia pred súd.

Bývalého ministra hospodárstva, poslanca a šéfa TV Markíza Pavla Ruska navrhol vyšetrovateľ obžalovať v prípade objednávky vraždy vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej. Na svojej faceboovej stránke o tom informuje polícia. Ako prvý dnes ráno informáciu priniesol denník Sme. 

Spis prevezme dozorový prokurátor, ktorý rozhodne, či sa Rusko postaví pred súd alebo spis vráti na doplnenie. Je teda zrejme otázkou času, kedy sa všetci obvinení stretnú na lavici obžalovaných.

"O podaní návrhu na obžalobu vieme. Z nášho pohľadu vyšetrovateľ podal návrh na obžalobu napriek viacerým procesným pochybeniam a dôkazným nezrovnalostiam. Pritom je motivovaný snahou prehodiť dôkaznú mizériu na plecia prokuratúry a súdov. Ak by prokurátor predsa podal obžalobu a nedoplnil vyšetrovanie, vyjadríme sa s klientom podrobnejšie," reagoval obhajca Pavla Ruska Marek Para.

"V stredu (5. 12.) vyšetrovateľ podal na Krajskú prokuratúru v Bratislave (KP BA) návrh na podanie obžaloby na štyri osoby. O ďalšom postupe rozhodne dozorujúci prokurátor," uviedlo oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru SR. Vo veci doteraz dozoroval prokurátor KP BA Michal Šúrek, ktorý už v druhej polovici novembra uviedol, že vyšetrovanie je ukončené.

Pavla Ruska polícia v minulosti obvinila z trestného činu prípravy vraždy jeho bývalej obchodnej spoločníčky Volzovej. Na príprave sa mali podieľať aj známi členovia slovenského podsvetia, ako napríklad bos sýkorovcov Róbert Lališ, alias Kýbel, či za viacero vrážd právoplatné odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a napokon komplic posledne menovaného Miloš Kaštan.

TV Markíza nedávno informovala, že vyšetrovanie vraždy už ukončili. Okrem Ruska stíhajú aj troch kedysi silných mužov podsvetia, u ktorých si mal likvidáciu Volzovej objednať.

Kolotoč výsluchov trval niekoľko mesiacov. Vyšetrovatelia vypočúvali na policajnom prezídiu aj vo väzení. Svedectvá poskytli najbližší ľudia obvinených, podnikatelia, bývalí členovia mafiánskych skupín i politici.

Zdroj: TASR

Prípad bol od začiatku pod drobnohľadom médií. No a budova policajného prezídia často v obklopení kukláčov. Najmä počas konfrontácie Pavla Ruska s bývalým mafiánskym bosom Mikulášom Černákom, ktorého priviezli z leopoldovskej väznice.

Motívom pripravovanej vraždy mal byť prepis podielov v Markíze. Mikuláš Černák tvrdí, že s požiadavkou prišiel Pavol Rusko za ním niekedy na jeseň 1997. On ju zase tlmočil sýkorovcom. Miloš Kaštan vypovedal, že od Pavla Ruska prebral zálohu na sledovanie Volzovej. Exminister a bývalý bos Lališ vinu odmietajú a tvrdia, že nič také sa nestalo. Pavol Rusko naopak hovorí, že k černákovcom išiel zisťovať, či si práve Volzová neobjednala jeho vraždu.

Vraždu nedokonali vraj preto, že Mikuláša Černáka zavreli. Paradoxom v prípade je, že sýkorovci, ktorí mali Volzovú sledovať a uniesť, ju o niekoľko mesiacov po tejto údajnej objednávke - v kauze násilného prebratia Markízy - strážili. Jeden z bývalých členov tejto skupiny ale počas výsluchu uviedol, že si zrátali dva a dva a zistili, že ovládnutím televízie získajú oveľa viac peňazí, ako za likvidáciu Sylvie Volzovej.

Tému spracoval Michal Hečko.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti