Nová Škoda Scala má za sebou svoju premiéru. Pozrite sa, či sa dizajnérom vydarila

Nová Škoda Scala
Zdroj: YouTube/AutoTrend TV

Má byť priekopníkom nového dizajnu budúcich škodoviek, a to ako zvonku, tak vnútri.

Škoda Scala si vo štvrtok v Izraeli odbila svetovú premiéru. Budúci rok na jar nastúpi na trh medzi nabitú konkurenciu kompaktných vozidiel v takzvanej triede Golf. Okrem VW Golf tak vyzve napríklad Hyundai i30, Kiu Ceed, Ford Focus alebo Opel Astra, píše tn.cz.

Scala, ktorá miesto Rapid zaujme pozíciu medzi modelmi Fabia a Octavia, má byť priekopníkom nového dizajnu budúcich škodoviek, a to ako zvonku, tak vnútri. "Predstavuje dôležitý krok v ďalšom vývoji dizajnového jazyka značky. Nie je len praktický a dostupný pre všetkých, ako si ľudia u našich vozidiel už zvykli, ale navyše má aj veľmi dynamický, športový a veľmi emotívny vzhľad," predstavil novinku šéfdizajnér Škody Auto Oliver Stefani.

Vyzdvihol hlavne novú zvisle orientovanú masku prepojenú s prednými svetlometmi, veľký prívod vzduchu pod ňou, prelisy na kapote a ostrú líniu na boku. Zaujmú svetlá vpredu a hlavne vzadu.

  

zdroj: youtube/ ŠKODA Česká republika

Scala je na hatchback dosť rozkročená. Škoda upravila koncernovú platformu MQB a zvolila najväčší možný rozchod kolies na zadnej náprave a zadný previs. Dlhý rázvor činí 2 649 mm, celkovo je auto dlhé 4 362 mm, široké 1 793 mm a 1 471 mm vysoké.

Široký zadok charakterizuje výrazný nápis Škoda miesto klasického loga, aerodynamický strešný spojler a športový difúzor umiestnený pod nárazníkom. Okrem štandardne dodávaných piatych dverí je dostupný aj variant vozidla s predĺženým sklom piatych dverí. Nápis Škoda je v tomto prípade umiestnený priamo na skle.

Tiež interiér ukazuje novu budúcu architektúru škodoviek. Stredová konzola sa rozširuje až k dverám. Prístrojová doska s novými veľkoplošnými dekoračnými lištami a výplne predných dverí majú kvalitný, mäkčený povrch.

Scala dostala infotainment so samostatným, vysoko umiestneným displejom v zornom poli vodiča. Virtuálne Kokpit, ktorý je dostupný na želanie, má najväčší displej vo svojej triede: 10,25 palca.

Vnútornými rozmermi sa Scala dosť blíži Octavii. Dlhý rázvor umožnil prifúknuť priestor pred kolenami cestujúcich na zadných sedadlách na 73 mm. Slušná je aj šírka vo výške lakťov a priestor pre hlavu.

Kufor Scala má 467 litrov, čo je najviac medzi kompaktnými hatchbackami. Sklopením operadiel zadných sedadiel sa dá objem batožinového priestoru rozšíriť až na 1 410 litrov.

Pod kapotou môže byť päť rôznych motorov.

Najekologickejšie variantom vozidla ŠKODA SCALA je motor 1,0 G TEC s výkonom 66 kW (90 k), ktorý bude v ponuke v priebehu roka 2019.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Premiéra

Dôležité udalosti