Slovná prestrelka medzi Černákom a Lališom pokračuje

Mikuláš Černák
Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Mikuláš Černák spoza mreží odkázal šéfovi inej mafiánskej skupiny, že je utáraný šaško.

Ostré útoky medzi mafiánskymi bossmi. Mikuláš Černák spoza mreží odkázal šéfovi inej mafiánskej skupiny, že je utáraný šaško.

Takto reagoval na slová Roberta Lališa alias Kýbla, ktorý na pojednávaní zaprel spoluprácu medzi ich skupinami po vražde zakladateľa gangu sýkorovcov Miroslava Sýkoru.

Miroslava Sýkoru zavraždili za bieleho dňa spolu so šoférom 6.februára 1997. Bezprostredne po vražde sa tam objavilo množstvo mafiánov. Medzi nimi aj Mikuláš Černák a jeho ľudia. Robert Lališ, ktorý mal po vražde Miroslava Sýkoru prevziať vedenie gangu, to opísal takto: „No prvé, čo ma prekvapilo bolo, že my sme všetci boli z toho v šoku, že oni prišli z Bystrice a všetci plakali, boli z toho tak zdrvení."

Podľa neho tam už vtedy padali rôzne mená, kto za vraždou mohol stáť. Mikuláš Černák ale tvrdí, že sa mu k vražde bossa priznal Peter Križanovič alias Duran. Ten sa so Sýkorom nepohodol pre krádež peňazí v nitrianskej banke. Pár mesiacov predtým prišiel Duran pri prestrelke o nohu a vinil z toho Sýkoru.

„Pozri sa, čo zo mňa Miro urobil. Som rád, že som prežil. Bola to moja osobná vec. Tiež mi oznámil, že preberá skupinu sýkorovcov," reprodukuje na Duranove slová Černák.

Černák ďalej uviedol, že toto Duranovo priznanie tlmočil sýkorovcom. Konkrétne aj Robertovi Lališovi. Ten to ale odmieta.

„Nikoho pán Černák neoslovil, práveže by som povedal, že pán Černák sa skôr odtiahol od nás. Vôbec ho nezaujímalo, či niečo nepotrebujeme, ako sme na tom finančne, či nepotrebujeme pomoc a to stále počas života Sýkoru vystupoval, ako si Mira váži ako autoritu a po Mirovej smrti sme pre neho my neznamenali absolútne nič. Aj sa k nám tak choval," oponuje Lališ a pokračuje: „Idem hypoteticky: Ja si myslím, že smrťou pána Sýkoru Černák svojim spôsobom získal. Zrazu tu nebol pán Sýkora a zrazu všetci ľudia, ktorí ostali, sa začali, poviem to tak ľudovo, tlačiť niekam pánovi Černákovi."

Mikuláš Černák nám prostredníctvom advokáta poslal reakciu na tieto Lališove slová.

„Ak by bola pravda to, čo potáral na hlavnom pojednávaní Kýbel, t.j. že on nemal informácie, kto stojí za vraždou Miroslava Sýkoru, tak by dnes súdy prejednávali aj jeho fyzickú likvidáciu a na lavici obžalovaných by sedel Peter Križanovič (Duran)," uviedol na doživotie odsúdený Černák.

Niečo ale na Lališových vyjadreniach, zdá sa, nesedí. Po vražde Sýkoru mali totiž sýkorovci a černákovci podľa obvinení aj výpovedí kajúcnikov spolupracovať minimálne na dvoch vraždách. Prvá bola likvidácia Vladimíra Bachledu, prednostu okresného úradu v Poprade. Stalo sa to už tri mesiace po vražde bossa Sýkoru. Dvadsaťmiliónovú odmenu sľúbil Peter Steinhübel za prepisy prednostových podielov v Tatravagónke. Ďalšia objednávka na vraždu vraj prišla na jeseň toho istého roka. Obeťou sa podľa obvinení mala stať Sylvia Volzová.

„Ako tak sledujem jeho výpovede (Lališove) aj v iných trestných veciach, tak mám dojem, že to jeho „krátke" uväznenie z neho urobilo už utáraného šaška," dodal Černák.

Aj tieto vyjadrenia bývalých bossov ale ukazujú, aké vrtkavé boli a stále sú vzťahy medzi nimi. Dnes je väčšina z nich za mrežami. Niektorí svojimi výpoveďami objasňujú ďalšie vraždy. Iní zase, zdá sa, hľadajú spôsob, ako si vykšeftovať kratšie tresty.

Reportáž pripravila Zuzana Ferenčáková:


BRATISLAVA/

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Robert Lališ

Dôležité udalosti