Štyri školy už využili na obnovu internátov všetky pridelené peniaze

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

V roku 2019 je na tento zámer rezervovaných ďalších 30 miliónov eur.

Viaceré školy dosiahli pri rekonštrukcii internátov v tomto roku pokrok. Z 20 miliónov eur, ktoré sú určené na obnovu vysokoškolských domovov, sa štyrom školám podarilo preinvestovať 100 percent pridelených prostriedkov. Uviedla to počas kontrolného dňa v priestoroch Študentského domova Slovenskej technickej univerzity (STU) Mladá Garda v Bratislave ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS).

Ide o Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Akadémiu umení v Banskej Bystrici a Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

"Ostatné školy sa hýbu podľa toho, ako sa im darí realizovať verejné obstarávania, ako sa im darí zlaďovať vlastné prostriedky s tými, ktoré dostali. Ale je tu významný progres," povedala Lubyová. Ako doplnila, v roku 2019 je na tento zámer rezervovaných ďalších 30 miliónov eur.


"Každý rektor si stanovil nejaký plán rekonštrukcie, štát sa zaviazal poskytnúť 50-miliónový balík. Rektori sa dohodli na distribučnom kľúči, pre STU je to 8,6 milióna eur," povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Poznamenal, že doteraz boli pre univerzitu prevedené štyri milióny eur, z nich dva milióny už boli minuté, pričom konkrétne na objekt Študentského domova Mladá Garda išlo podľa jeho slov 600.000 eur. Kažimír pripomenul, že financie môžu univerzity získať aj prostredníctvom EPC projektov, cieľom ktorých je zvýšiť energetickú efektívnosť budov.

Kažimír potvrdil, že univerzity na seba nebudú musieť čakať, kým finančné prostriedky vyčerpajú všetky. "Ak napríklad pán rektor STU bude signalizovať, že je pripravený preinvestovať ďalšie financie, tak ich dostane," povedal Kažimír. Lubyová doplnila, že z 20 miliónov eur bolo k 8. novembru preinvestovaných zatiaľ 27 percent prostriedkov. "Nie je to také jednoduché, školy musia zachovať technologické postupy, musia robiť verejné obstarávania, ale to neznamená, že o peniaze prídu. Len ich je potrebné minúť rozumne a v súlade so všetkými predpismi," dodala Lubyová.

Študentský domov Mladá garda na Račianskej ulici v Bratislave je najstarším vysokoškolským internátom STU. Je v ňom ubytovaných 1379 študentov, najmä strojárov a chemikov. "Za osem rokov sme investovali asi 2,4 milióna eur z vlastných prostriedkov na tento internát. Dnes máme otvorenú asi dvojmiliónovú tranžu na stavebné práce, zameraná je do vnútra izieb. Nemá zmysel renovovať izby, keď neurobíte vodovodné rozvody a ďalšiu infraštruktúru. Musí sa to robiť systémovo," povedal rektor STU Robert Redhammer. Ako podotkol, rekonštrukcia izieb prebieha priebežne po chodbách za plnej prevádzky.

Tento rok bolo na rekonštrukciu internátov verejných vysokých škôl vyčlenených 20 miliónov eur a začala sa tak najrozsiahlejšia rekonštrukcia ubytovacích zariadení v histórii krajiny. Ďalších 30 miliónov eur budú môcť využiť univerzity na obnovu študentských domovov v rokoch 2019 a 2020, uviedol ešte v máji premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti