Vyhostený ruský špión. Kto to bol a čo robil?

Ruská ambasáda.
Zdroj: TASR

Slovensko ho mohlo vyhostiť skôr. Nebyť Andreja Danka.

Slovensko vyhostilo ruského špióna ešte začiatkom decembra. Krajinu musel opustiť do 48 hodín. Novinárom to vtedy potvrdil premiér Peter Pellegrini.

Ide o plukovníka Alexandra Nikolajeviča Vinogradova, ktorý bol jedným z troch členov vojenského diplomatického personálu na ruskom veľvyslanectve v Bratislave. Mal za sebou sériu podozrivých aktivít. Píše Denník N.

Na Slovensku pritom pôsobil pomerne krátko. Prišiel len v roku 2017, veľmi rýchlo však svojou aktivitou vzbudil pozornosť ľudí z Vojenského spravodajstva. “Dôvodov na vyhostenie Vinogradova pritom bolo už vtedy veľa. Robil veci, ktoré boli ďaleko cez čiaru nielen na slovenské, ale aj ruské pomery,” potvrdil denníku zdroj z prostredia tajných služieb.

Veľmi pravdepodobne je Vinogradov agentom vojenskej rozviedky GRU. Jej iní agenti sú podozriví z atentátu na Skripaľa. “Spravodajský dôstojník, ktorý pracoval s krytím v úrade vojenského pridelenca, to je takmer absolútne isto dôstojník GRU,” povedal zas znalec ruských tajných služieb z pražského Ústavu medzinárodných vzťahov Mark Galeotti.

Slovensko by zrejme vyhostilo ruských zamestnancov ambasády, spolu s Vinogradovom, už na jar. Nebyť predsedu parlamentu Andreja Danka. Slovensko, ako jediná krajina V4, sa vtedy pre veto šéfa SNS Danka k spojencom z NATO a EÚ nepridala ku krajín, ktoré zo solidarity s Veľkou Britániou koordinovane vyhostili viac ako 100 ruských špiónov s diplomatickým krytím.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vyhostenie

Dôležité udalosti