Domáce

Portugalsko "vyliezlo z jamy"

Európa, cesta, kríza
Zdroj: Shutterstock.com

A cudziu pomoc už nepotrebuje.

Portugalsko po troch rokoch vystúpilo spod ochrany eurovalu. Konzervatívna vláda sa pri príležitosti ukončenia záchranného programu dnes stretla v Lisabone, aby sa dohodla ma "strednodobej stratégii" pokračovania reforiem a podpory rastu. Informovala o tom agentúra DPA.

Portugalsko "vyliezlo z jamy" a už sa zaobíde "bez cudzej pomoci", uviedol v piatok (16.5.) v rámci volebnej kampane premiér Pedro Passos Coelho.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Rovnako ako predtým Írsko aj Portugalsko sa rozhodlo pre čisté vystúpenie spod záchranného programu. To znamená, že krajina nepožiadala o pohotovostnú úverovú linku, ktorú by využila v núdzovom prípade.

Medzinárodní veritelia pozitívne zhodnotili pokrok Portugalska pri sanácii verejných financií a ekonomiky. Európska komisia (EK) však zdôraznila, že očakáva od krajiny pokračovanie v reformnej politike.

Krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF) poskytli Portugalsku v roku 2011 finančnú pomoc v celkovej výške 78 miliárd eur. Po vystúpení Portugalska zo záchranného programu zostávajú od medzinárodnej finančnej pomoci závislé ešte dve krajiny eurozóny - Grécko a Cyprus.

LISABON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti