Bratislavské letisko zveríme súkromníkovi. Opozícia za tým vidí skrytú privatizáciu

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave Zdroj: TASR

Počet cestujúcich z roka na rok stúpa, štátne letisko je však naďalej stratové.

Štát už čoskoro začne hľadať nájomcu, ktorý bude bratislavské letisko spravovať najbližších 30 rokov. Vláda verí, že o zadĺžené a stratové letisko bude záujem. Opozícia vidí v jeho prenájme skrytú privatizáciu.

Aj napriek tomu, že sa často hovorilo o jeho privatizácii, bratislavské letisko od svojho vzniku stále patrí štátu. Počet cestujúcich z roka na rok stúpa, letisko je však naďalej stratové. Štát sa aj preto rozhodol, že už na ňom nebude prerábať, ale zarábať. A tak ho na ďalších 30 rokov dá do prenájmu.

„Môžeme začať robiť na podmienkach súťaže, druhý krok je, že vláda to odsúhlasí a tretí krok, asi za rok, bude dotiahnutie do konca, kde povieme, kto je najlepší a vyhodnotíme to," tvrdí rezortný šéf Árpád Érsek.

Opozičný poslanec Ján Marosz si myslí, že ide o skrytú privatizáciu, proti ktorej expremiér Robert Fico dlhodobo bojoval. „Nie je jedno, čo štát podpíše, aby naozaj neprišiel koncesionár, ktorý bude mať predkupné právo," tvrdí.

Premiér Peter Pellegrini sa vyjadril jednoznačne: „Slovensko nikdy nepredá svoje letisko. Nijaká vláda nemá právo letisko sprivatizovať".

Štát si predstavuje, že nájomca vzíde z veľkej súťaže, do ktorej by sa mohli hlásiť firmy z celého sveta. Ideálne také, ktoré už s prevádzkou letiska majú skúsenosti.

Prenájom letiska neznamená, že nájomca bude takpovediac len svietiť a kúriť. Vláda zrejme bude žiadať, aby doňho investoval. No a to, čo vybuduje, po skončení nájmu zostane štátu.

Téme sa venoval reportér Martin Petro.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Árpád Érsek

Dôležité udalosti