Za toto sa nám pes a mačka na Vianoce poďakujú

Ilustračná snímka.
Zdroj: Ermolaev Alexander/shutterstock.com

Pri štedrovečernej večeri však platí jedno striktné pravidlo.

Čaká nás najkrajšia večera v roku, keď sa za jeden stôl posadí celá rodina. Ak máte doma aj spoločenské zvieratá akými sú psíky a mačičky, máme pre vás pár rád, ako sa na Štedrý deň k nim správať.

Veterinárka Zuzana Pompurová radí, že ak sa večera nesie v slávnostnom duchu a máme obavy z prípadného nevhodného správania nášho psa či mačky, je dobré zvieratko na túto udalosť pripraviť. Psíka by sme mali pred večerou vyvenčiť, po prechádzke ho nakŕmiť tak, ako to robíme obvykle a mal by oddychovať vo svojom peliešku.

V prípade mačiek by sme mali v prvom rade dbať na to, aby mali vyčistenú toaletu a mali by byť nakŕmené svojim bežným krmivom.

Nekŕmte zvieratá zvyškami, počas sviatkov to platí dvojnásobne.

Podľa veterinárky Pompurovej je naša sviatočná kuchyňa plná mastných, solených a korenených jedál, ktoré môžu zvieratám spôsobiť tráviace ťažkosti. Za dobré považuje, ak sú všetci členovia rodiny jednotní v tom, ako sa správať k zvieraťu žobrajúcemu pri stole.

„Ak sú pes alebo mačka pri stole veľmi hlučný, dožadujú sa pamlskov štekaním, či kňučaním, môžeme jeho pozornosť odviesť hračkou, žuvacou kosťou. A ak sa obávame neustáleho okrikovania, treba zvážiť, či nie je lepšie psa či mačku nechať odpočívať v inej izbe," hovorí veterinárka.

Na otázku ako pripraviť zviera na to, že bude rodina jesť a ono nič nedostane zo stola má Pompurová praktickú radu. „Keďže odporúčam zvieratá nekŕmiť od stola za žiadnych okolností, Vianoce nie sú výnimkou. Príprava spočíva vo výchove a dôslednom dodržiavaní nastavených pravidiel každým členom domácnosti. Samozrejme, ak ste sa rozhodli začať s výchovou počas Štedrého dňa, slintaniu sa nevyhnete," zdôraznila Pompurová.

Striktne ale odmieta, že by sme mali psíka alebo mačičku, či iného domáceho miláčika kŕmiť od štedrovečerného stola.

Štedrovečerná večera a domáci miláčik

Určite si kladiete otázku ako dať zvieraťu najavo, že počas štedrovečernej večere nič nedostane. Aj ju má veterinárka praktickú radu. Tvrdí, že ak je zviera zvyknuté, že od stola nič nedostáva, nemáte čo riešiť. Ak nie je, základným pravidlom je, aby bolo vyvenčené a nakŕmené - teda nie hladné.

„Potom stačí zamestnať hlavu hračkou alebo žuvacou kosťou. Ak má zvieratko tvrdšiu hlavu a je zvyknuté presadzovať si „svoj názor", pripadá mi lepšie vyhnúť sa konfliktnej situácii pri stole a nechať ho odpočívať v inej miestnosti počas doby večere a na vynucovanie pozornosti nereagovať. Ale pri rozdeľovaní darčekov nám zvieratko môže opäť robiť spoločnosť," odporúča Pompurová.

Zdroj: dezy/shutterstock.com

Mal by aj vášmu domácemu miláčikovi Ježiško niečo doniesť ? Odpoveď je pozitívna. Nemali by to však byť hmotné dary, ktoré nepotrebuje. Najlepším darčekom pre zviera je spoločne strávený čas, ktorí si užijú ako ľudia, tak zvieratá.

Štedrý večer je večer, keď si doprajeme to najlepšie z najlepšieho. No neplatí to pre naše milované domáce zvieratká.

„Ak má zvieratko dostať nejaké špeciálne krmivo ako darček, či pochúťku, mali by sme mu hod dať len v malom množstve ako doplnok k bežnému krmivu, na ktoré je zvyknuté. Takto sa dá predísť tráviacim ťažkostiam, ktoré ľudia zvieratám spôsobia v dobrej viere, že psovi či mačke "aspoň na sviatky" prilepšia," dodala Pompurová.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti