Zvieratko pod stromčekom: Je to záväzok, ktorý nevie vaša ratolesť naplniť

Lopta počas duelu v Premier League.
Zdroj: HTeam/shutterstock.com

Jedným z riešení ako ho dieťaťu zadovážiť môže byť napríklad adopcia.

Ešte stále máte čas rozhodnúť sa, či darujeme niekomu zo svojich najbližších ako vianočný darček živé zvieratko. Je jedno či je to psík, mačička alebo škrečok. Veterinárka Zuzana Pompurová má k tomuto kroku negatívny postoj.

Podľa jej slov zviera je živý tvor, vlastníctvo zaväzuje majiteľa k trvalej starostlivosti a tá nemôže spočívať napr. na dieťati. Vždy ide o záväzok rodiča ako dospelého a je nutné si rozmyslieť, či je schopný zabezpečiť adekvátnu starostlivosť.

„Dôležité je uvedomiť si, koľko času vám na zviera zostáva i nakoľko zviera zaťaží domáci rozpočet. Musíte rátať s vybavením, výcvikom, veterinárnym ošetrením, ako aj rozmyslieť si, či sa o zviera bude mať kto postarať v prípade choroby či cestovania na dovolenku, ale aj množstvom vecí, ktoré život so zvieraťom prináša," zdôraznila veterinárka.

Zviera by nemalo byť za žiadnych okolností prezentované ako darček, ani ako motivácia. Takýmto darčekom môžete obdarovaného nečakane zaťažiť. Ak sa ukáže, že vlastniť zvieratko je nad jeho sily, nájsť riešenie či nový domov, môže byť náročné. Preto je najlepšie, zviera ako darček pre niekoho iného ako pre seba, nekupovať.

Hovorí sa, že ak chcete niekomu darovať psíka, tak skúškou je darovanie morčaťa. Veterinárka Pompurová to však považuje za mýtus. Odôvodňuje to tým, že ku každému zvieraťu treba pristupovať zodpovedne.

Za dôležité považuje, aby bol rodič stotožnený so zvieraťom, ktoré príde do domácnosti. Musí byť pripravený prevziať zodpovednosť, ak zviera ochorie. „Morča je síce pomerne lacné , ale veterinárna starostlivosť je rovnako drahá ako u psa a mačky. Dokonca pre majiteľa býva náročnejšia domáca starostlivosť o choré zviera. Často je potrebné dokrmovať a to dieťa bez pomoci rodiča nezvládne," hovorí Pompurová.

Ideálny vek na darovanie zvierať neexistuje

Veterinárka Veronika Kravjanská dopĺňa, že ak bude zvieratko pre dieťa na hladkanie, pozorovanie a spoznávanie, tak na veku nezáleží a môže ho mať od narodenia.

„Drobné cicavce (škrečok, morča, králik, potkan a iné) môžu v rámci obrany dieťa uhryznúť, prípadne poškriabať. Ak sa o toto zvieratko má dieťa aj starať, tak to možno zvládne v 10-12 rokoch. Čím je dieťa mladšie, tým väčší bude podiel rodiča na starostlivosti o darované zviera," vysvetľuje Kravjanská.

Veterinárok sme sa opýtali aj na to, či môže byť v domácnosti zviera, ak má žena malé dieťa, resp. bola tehotná a teraz porodila. Za dôležité považujú základnú hygienu.

„Stretli sme sa už s nákazou dieťaťa od morčaťa. Jednalo sa o dermatofytózu - kožnú pleseň. Často zvieratá z chovproduktu prídu do domácnosti už nakazené. Najviac ohrozené sú deti. Čiže ak si prinesiete do domácnosti nové zviera, treba ho týždeň až dva držať v karanténe. Treba dodržiavať základnú hygienu - umývanie rúk po chytaní zvieraťa. Ak vznikne podozrenie, že zvieratko je infikované, treba vyhľadať veterinára. Terapia u zvierat nebýva až tak náročná. Robia sa kúpele, iba vo výnimočných prípadoch pristupujeme k systémovej liečbe antimykotikami. U tehotných žien sa robí skríning na toxoplazmózu. To je nákaza, ktorá súvisí s mačkami. Je lepšie ak si mačku nezadovážite v tehotenstve," zdôraznila Kravjanská.

Novorodenca treba chrániť od kontaktu so zvieraťom. Môže dôjsť k poškrabaniu, uhryznutiu a z toho vyplývajúcich infekcií. Ale ak už zviera máte, nie je novorodenec dôvodom, aby ste sa ho zbavili.

Čo máte vedieť, ak kupujete zviera

Psy a mačky je najlepšie kupovať vtedy, keď majú papier. Je potrebné vidieť rodičov i miesto chovu. „Nestačí iba papierový rodič. Aj zviera musí mať príslušné papiere, pretože inak sa jedná o množiteľa. Ak chcete zviera adoptovať z útulku, treba vedieť, že ak nie je kastrované, väčšina útulkov to dodatočne od majiteľa vyžaduje. Drobné cicavce by som neodporúčala nakupovať z chovproduktu. Existujú už rôzne chovateľské stanice, z ktorých si môžete zviera zadovážiť," odporúča Kravjanská.

Zdroj: Shutterstock.com

Je dobré uvedomiť si koľko sa zvieratko dožíva. Škrečok, potkan sa dvoch rokov, morča a králik v priemere 6 až 8 rokov. Pes v závislosti od veľkosti plemena od 10 do 15 rokov.

„Treba si zvážiť finančné možnosti, rátať s prípadnou chorobou. Ak chcete ísť na dovolenku a neberiete domáceho miláčika so sebou, nenechávajte ho bez dozoru. Každé zviera potrebuje každodennú opateru," tvrdí Pompurová.

Dieťa a zviera

Deti by si mohli pred tým ako dostanú zvieratko naštudovať, čo tento živý tvor potrebuje. „Mali by vedieť, že starostlivosť je každodenná. Povinnosti závisia od veku. Vysypávať mačací záchod, čistenie klietky alebo venčenie psa by malo byť pre väčšie deti samozrejmosťou," dodáva Kravjanská.

Za ideálne považuje, ak si dieťa adoptuje zvieratko len so súhlasom rodiča. Odôvodnila to tým, že v konečnom dôsledku je práve rodič zaň zodpovedný.

Ideálna strava

Strava bylinožravých drobných cicavcov (morča, králik, činčila) pozostáva zo sena. Granule sú len doplnkom, ktoré dávame maximálne raz až dvakrát denne. K senu pridávame čerstvú zeleninu, vňate, ovocie.

Závisí to od toho, čo zviera konzumuje. Môžeme pridávať trávu, púpavové listy. Je vhodné poradiť sa priamo u veterinára, alebo si nájsť dôveryhodný zdroj na internete. „Strava hlodavcov (škrečok, potkan, myš) pozostáva z granúl (najlepšie z granúl a nie zo zmesi, z ktorej si vyberá to čo mu chutí) a z čerstvej zeleniny a ovocia.

Strava mačky a psa je individuálna. Záleží, čo vyhovuje majiteľovi. Ak nemá čas riešiť stravu psa, tak môže dávať granule. Je to plnohodnotné krmivo a psovi k tomu netreba už nič pridávať. Dnes ľudia dávajú aj surovú stravu. Treba si však v tomto smere veľa naštudovať, aby bolo zviera kŕmené plnohodnotne.

Základ je, že zvieratám nedávame ľudskú stravu. Pre zviera je príliš slaná a sladká. Nie je vhodné sa orientovať podľa toho, čo mu chutí. Čiže ak psíkovi šunka chutí, neznamená, že je to pre neho vhodná strava," dodala Kravjanská.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.