Sudcu bratislavského okresného súdu vyzliekli z talára

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zdá sa, že väz zlomila kauza muža, ktorý je obžalovaný z vraždy priateľky.

Sudcu bratislavského okresného súdu vyzliekli z talára. Podľa disciplinárneho senátu sa pre chybu Stanislava Dutka dostal na slobodu muž obžalovaný z vraždy. Spomínaný sudca už ale pred časom ohlásil odchod do penzie. A aj napriek rozhodnutiu disciplinárky bude okrem starobného dôchodku poberať aj na niekoľko stoeurový sudcovský príplatok.

Do funkcie sudcu ho vymenovali pred vyše 20-timi rokmi. Počas kariéry riešil tie najzávažnejšie prípady. Stanislav Dutko bol však niekoľkokrát disciplinárne potrestaný. Ako nezákonný sudca rozhodoval napríklad o väzbe Karola Mella, ktorý sa preto dostal na slobodu a odvtedy je na úteku.

Väz mu, ale zdá sa, zlomila iná kauza. Muža, obžalovaného z vraždy priateľky - holandského kapitána výletnej lode, museli pustiť na slobodu, lebo Dutko nestihol na bratislavský krajský súd predložiť jeho sťažnosť proti predĺženiu väzby, o ktorej sám rozhodol. On ale v prepustení muža žiadny problém nevidel.

„Či je obžalovaný na slobode, alebo vo väzbe, nie jej rozhodujúce. Dôležité je, aby hlavné pojednávanie pokračovalo a to sa stalo," povedal nám pred časom Dutko. No a teraz obžalovaného kapitána nevedia zohnať a rozsudok mu doručujú cez holandské kráľovstvo.

Dutkova vtedajšia nadriadená podala na neho návrh na disciplinárku. No a disciplinárny súd už vo veci nedávno rozhodol. „Sudca bol uznaný vinným zo spáchania závažného disciplinárneho previnenia nezlučiteľného s funkciou sudcu v zmysle návrhu predsedu Okresného súdu Bratislava I. Viac informácií ku konaniu nebudeme poskytovať, nakoľko konanie nie je právoplatne skončené," povedala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady Slovenskej republiky Veronika Müller.

Sudcu teda takpovediac vyzliekli z talára. No Stanislav Dutko už avizoval, že sa chystá predčasne do dôchodku. Odchádza teraz k 1.februáru a okrem starobného dôchodku má podľa ministerstva spravodlivosti nárok aj na príplatok za výkon funkcie.

„Spomínaný sudca je stále sudcom, ktorý požiadal o prerušenie výkonu funkcie sudcu. Podmienky na výplatu predčasného starobného dôchodku spĺňa a spĺňa aj podmienky na príplatok za výkon funkcie sudcu," vysvetlila Zuzana Drobová z ministerstva spravodlivosti.

Sudca má nárok na príplatok vo 801,50 eur. Disciplinárny súd ale môže podľa ministerstva spravodlivosti voči nemu konať ďalej, lebo výkon funkcie bude mať len prerušený a nevzdáva sa jej nadobro. O príplatok by prišiel, ak by sa rozhodnutie disciplinárneho senátu stalo právoplatné.

Stanislav Dutko mal ku koncu minulého roka 115 nevybavených prípadov. Už vlani v lete ale vedel, že ich nestihne všetky do odchodu ukončiť.

Podľa našich informácií si aktuálne čerpá sudca zostatkovú dovolenku. No a čo sa týka prípadov, ktoré po ňom prevezmú jeho kolegovia, tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou začnú prejednávať odznova, pretože obžalovaní majú právo o to požiadať.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Karol Mello

Dôležité udalosti