Danko pri získaní právnického titulu podvádzal. Odpisoval a nezdrojoval autorov

Ilustračné foto
Ilustračné foto Zdroj: FOTO TASR – Jakub Kotian

Komisia UMB mu však titul nemôže odobrať.

Komisia Akademického senátu Univerzity Mateja Bela rozhodla v prípade podozrenia z plagiátorstva rigoróznej práce predsedu SNS a parlamentu Andreja Danka.

Zdroj: TV Markíza

Zverejnila vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že obidve práce obsahujú časti, ktoré sú oproti zdrojovej literatúre mierne upravené, väčšina častí však rovnako vykazuje vysokú mieru zhody so zdrojovou literatúrou, miestami je zachované členenie kapitol a podkapitol pôvodných zdrojov. Obe rigorózne práce nepoužívajú len krátku časť použitého zdroja vo forme citátie, pričom citácie, ktoré v prácach možno nájsť, nie sú utvorené správne a to ani ako parafrázy.

"V prípade oboch rigoróznych prác presahuje rozsah použitia zdrojov rámec odôvodnený účelom citácie (obaja autori preberajú z použitých zdrojov celé odseky či kapitoly bez toho, aby ich správnym spôsobom citovali alebo aspoň parafrázovali)," dodáva komisia vo vyhlásení.

Konkrétne však komisia rigoróznu prácu predsedu parlamentu nenazvala plagiátom.

Zdroj: TV Markíza

Predseda parlamentu získal titul podvodom, tvrdí odborník

K jednoznačnému záveru po preštudovaní práce s rovnakým obsahom, aký má Dankova rigorózka, dospel profesor Dušan Katuščák, odborník na záverečné práce.

V rozhovore pre Denník N potvrdil, že predseda parlamentu podvádzal a titul doktora práv nadobudol neoprávnene.

Magister Danko podľa neho získal titul JUDr. na základe práce, ktorú považuje za kompilát a plagiát. Katuščák má podozrenie, že predseda SNS zrejme ani nebol na rigoróznej skúške.

Obsah práce Daniela Pisáka, bývalého študenta UMB v Banskej Bystrici, ktorý získal titul v roku 2001, teda rok po Dankovom doktoráte, je podľa profesora kompilátom piatich učebníc.

„Práce, ktoré predložili pán magister Danko a pán magister Pisák, sú identické, rovnaké. Pán Danko dokonca neuvádza zoznam použitej literatúry," uviedol profesor Katuščák.

Po úvode presahujúcom jednu stranu je odkopírovaných hneď prvých dvadsať strán z českej publikácie Základy správnej vedy od autora Dušana Hendrycha.

Pracoval teda s 25 stranami knihy, z ktorých mnohé použil celé. Niekde len vypustil pár viet, napísal portál.

Danko kvôli rigoróznej práci čelil aj odvolávaniu. Titul mu však univerzita odobrať nemôže.

SaS chce, aby Danko odstúpil

Opozičná SaS vyzýva predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS), aby pre kauzu svojej rigoróznej práce odstúpil z funkcie. Ak to neurobí, liberáli zvážia jeho ďalšie odvolávanie v parlamente.

SaS sa zároveň pýta koaličných partnerov zo strán Smer-SD a najmä Mosta-Híd, či sú skutočne ochotní akceptovať ako predsedu parlamentu a druhého najvyššieho ústavného činiteľa človeka dokázateľne usvedčeného z plagiátorstva.

Šéf OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že Danko v roku 2000 nesfalšoval rigoróznu prácu, ale ukradol falošnú prácu. "Už v roku 1999 odovzdala rovnakú rigoróznu prácu pani Emília S. na Univerzite Komenského. Danko túto prácu zobral a aby to nebolo podozrivé, predložil ju na Univerzite Mateja Bela," poznamenal.

Či on vidí odvolávanie Danka ako reálne, zatiaľ nevie. "Musí byť na tom dohoda opozície," poznamenal. Takúto schôdzu však považuje skôr za zbytočnú. "Najskôr by to malo byť o svedomí a morálke. Uvidíme, či toto svoje zlyhanie vyhodnotí tak, že bude kandidovať na prezidenta," dodal.

Podľa nezaradeného poslanca NR SR a šéfa Spolu Miroslava Beblavého odborná komisia Univerzity Mateja Bela oficiálne potvrdila, že Andrej Danko je podvodník a plagiátor. "V mene strany Spolu chcem oceniť občiansku statočnosť členov komisie, na ktorých bol určite vyvíjaný nátlak, aby sa skutok nestal," myslí si.

Téme sa venovala Martina Kašiarová.

BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rigorózna práca

Dôležité udalosti