Starostka obce Tichý potok hrubým spôsobom porušila moratórium, ľudia si zopakujú voľby

Miesto činu.
Zdroj: TV Markíza

Za neplatné ich vyhlásil ústavný súd.

Ďalšia obec na východnom Slovensku si zopakuje voľby. V Tichom Potoku ich vyhlásil ústavný súd za neplatné. Starostka obce Ľubica Džuganová totiž hrubo porušila volebné moratórium.

Starostka obce vytiahla krátko pred voľbami na voličov ťažký kaliber. Vsadila na vysielanie obecného rozhlasu, kde však oznámila iba svoju kandidatúru na starostku. Je to síce ekologickejšie ako rozdávať vytlačené letáky, no počas moratória by išlo aj v jednom aj v druhom prípade o porušenie zákona.

„Vyhlásila len, aby prišli ľudia voliť, ona sa prizabudla, že už je moratórium, čiže len vyhlásila seba a poslancov za jej stranu za KDH," spomína si obecná poslankyňa Marta Dudová Bašistová.

Podľa kandidáta na starostu obce Tichý Potok Miroslava Dudu počas moratória sa musí kandidát zdržať akýchkoľvek prejavov a agitácie a myslí si, že záver ÚS je jednoznačný.

Ten dal sťažovateľovi za pravdu. Pána Dudu od starostovskej stoličky delilo len šesť hlasov. „Ústavný súd SR na neverejnom zasadnutí pléna 9. januára 2019 rozhodol, že voľby starostu obce Tichý Potok, konané 10. novembra 2018, vyhlasuje za neplatné," povedal nám hovorca ÚS Tomáš Senaj.

Verejné vyhlásenie zaskočilo nielen voličov, ale aj poslankyňu, ktorej meno odznelo v starostkinom prejave taktiež. „Mňa to tiež veľmi prekvapilo, ja som tiež ostala zarazená, hovorím, že či zabudla, či ja som mylná teraz, že fakt je už moratórium alebo neni, som ostala v pomykove," hovorí Dudová Bašistová .

Starostka úraduje v Tichom Potoku už niekoľko rokov. Reportérka Veronika Bozdošová sa pokúšala zistiť, čo hovorí na rozhodnutie. Najskôr sa jej odmietla vyjadriť a potom pohrozila advokátom, ak jej vyjadrenia odvysielame.

Neúspešný kandidát na starostovskú stoličku nám potvrdil, že o ňu v opakovaných voľbách opäť zabojuje. „Cítim zodpovednosť za tých ľudí," dodal.

Pozrite si reportáž Veroniky Bozdošovej.


TICHÝ POTOK/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PO

Dôležité udalosti