Nezamestnaných z úradu práce ubúda umelo. Takéto príkazy vraj idú na objednávku zhora

Opoziční politici hovoria o cielenom manipulovaní štatistík.

Nezamestnanosť môže klesať umelo na objednávku zhora. Televízia Markíza získala písomné príkazy pracovníkom úradu práce s presne určeným počtom nezamestnaných, ku ktorému treba evidenciu okresať. Riaditeľstvo hovorí o nepochopení jeho pokynov. Opoziční politici o cielenom manipulovaní štatistík.

O poklese nezamestnanosti sa rozhoduje od stola na objednávku zhora. Tak to aspoň na prvý pohľad vyznieva z internej komunikácie na jednom z úradov práce. Stačí pár ľudí vylúčiť z evidencie, iných poslať na eurofondmi dotované školenie a takzvaná disponibilná miera nezamestnanosti pôjde dole.

„Úloha z Ústredia - naliehavé!!!! (...) Do 31. 12. 2018 máme znížiť počet disponibilných UoZ na číslo 1670, t. j. mínus 83 UoZ," priblížil riaditeľ úradu práce v Považskej Bystrici Ján Harant.

Takto riaditeľ jedného z úradov interpretoval svojim zamestnancom rozhovor s vedením. Ústredie v Bratislave sa bráni - vraj ho len upozornili, že neplnením plánu vo svojom okrese blokuje dotácie, ktoré by vedeli lepšie využiť inde.

„Hlavný dôvod je ten, že na základe týchto regionálnych plánov ústredie rozdeľuje finančné prostriedky, ktoré slúžia na umožnenie uchádzačom odchodu na trh práce," reagovala  hovorkyňa Ústredia práce, soc. vecí a rodiny Jana Lukáčová.

Cielené projektovanie ukazovateľa miery nezamestnanosti popiera jeho základnú funkciu. A to objektívne ukazovať, v akej kondícii je trh práce a celá slovenská ekonomika.

„Toto je tá tragédia. Presne to isté ako keď ministerstvo káže policajtom, koľko majú vyzbierať pokút od ľudí, čo je úplne pre mňa non-sense. Takisti tunák vidíte podľa tohto pokynu , že ústredie núti tie úrady vyslovene vyraďovať tých ľudí. A potom sa chodí Richter chvastať, aké máme výborné percento nezamestnanosti," dodal poslanec parlamentu (Sme rodina) Boris Kollár.

Téme sa venoval reportér Tomáš Velecký


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úrad práce

Dôležité udalosti