Na druhý pilier pôjde z výplaty viac

Ilustračná snímka.
Zdroj: kurhan/shutterstock.com

Aby ste neboli v strate, mali by ste si skontrolovať v akých fondoch vôbec svoje úspory držíte, aby ste neprerobili.

Sporitelia budú do druhého piliera odvádzať znova viac. Keďže pre väčšinu bol tento penzijný systém v minulosti nevýhodný, štát sa ho rozhodol posilniť. Výsledkom by mali byť vyššie dôchodky oproti tým, ktoré vyplácali poisťovne ako prvé.

Druhý pilier si pokazil renomé medzi sporiteľmi hneď prvými vyplatenými dôchodkami, ktoré boli príliš nízke. Potom, keď systém po štvrtýkrát otvorili, odišlo z neho viac ako 150-tisíc sporiteľov. Štát sa rozhodol systém súkromných dôchodkov prekopať.

Výška príspevkov do druhého piliera sa z hrubej mzdy preto od roku 2017 postupne zvyšuje z pôvodných štyroch percent na 4,75 percenta pre tento rok. A každý rok sa bude postupne navyšovať až do roku 2024, kedy dosiahne šesť percent.

„V praxi to znamená, že človek s hrubým príjmom 1 000 eur začne platiť do druhého piliera mesačne o 2,5 eura viac. Keď to prerátame tých 2,5 na dlhú dobu, odkedy človek začína pracovať až do dôchodku, tak podľa toho ako sa budú vyvíjať finančné trhy, na koncovej hodnote účtu to dokáže spraviť aj viac ako 3 500 eur celkovo, to malé navýšenie," vysvetlil finančný analytik Miroslav Oros

Výsledkom by mali byť vyššie dôchodky. Minulý rok sa však druhý pilier zafarbil na červeno. Takmer všetky dôchodkové fondy skončili pre výpredaje na finančných trhoch v strate.

„Ak sa pozrieme na krátkodobý úsek vyzerá to dosť zle, v zmysle, že poklesy boli aj vyššie ako 20 percent. Ale pokiaľ sa pozrieme na obdobie odkedy vznikli dôchodkové fondy, ani jeden fond dlhodobo nedosahuje výnos ročne nižší ako 6 percent, to znamená, že nie je dôvod na paniku. Dôchodkové sporenie je dlhodobé investovanie," upozornil finančný analytik Ladislav Smoroň.

Ak si sporíte v druhom pilieri je preto dôležité, aby ste si skontrolovali v akých fondoch vôbec svoje úspory držíte, tak aby ste zbytočne neprerobili. „Pokiaľ ste mladý, určite odporúčam indexové fondy, lebo máte určite najvyšší potenciál zhodnotenia. Pokiaľ máte viac rokov, tiež by som odporúčal fondy, kde je akciová zložka," radí Smoroň.

Sú viac rizikovejšie, no netreba sa báť, pretože naopak vo veku tesne pred dôchodkom zákon myslí na to, aby ste o úspory neprišli a automaticky vám postupne presúva časť úspor do garantovaného fondu.

„Zároveň odporúčam nespoliehať sa len na druhý pilier, ktorý je takou záplatou na problém, ktorý s dôchodkami je, odporúčam ľuďom, aby si riešili dôchodok vlastnou cestou a to buď odkladať si inak alebo dať to podnikania, napríklad kúpy nehnuteľností," dodal Oros.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Andrea Mačošková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti