Domáce

Kiska sa nechal počuť o nezvolení Harabina

jj.jpg

Reakciu zverejnil na sociálnej sieti.

Nezvolenie Štefana Harabina za predsedu najvyššieho súdu by sa mohlo stať začiatkom tak potrebnej zmeny v slovenskom súdnictve. Na svojom profile na sociálnej sieti to dnes uviedol zvolený prezident Andrej Kiska.

"Veľmi oceňujem aj všetkých tých, čo nemlčali a svojou aktivitou prispeli k tomu, aby justícia nezaspala v ére, keď je jednou z príčin obrovskej nedôvery ľudí vo fungovanie štátu na Slovensku. Ale nestačí len niekoho nezvoliť," upozorňuje Kiska.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Súdnictvo podľa jeho slov potrebuje hlbokú a dôslednú zmenu a nový predseda NS by sa mohol stať jedným z jej lídrov. "Naďalej platí, že každý jeden poctivý sudca, každý jeden člen Súdnej rady SR musí naplno cítiť obrovskú osobnú zodpovednosť, ktorú má za budúcnosť justície. V rozsahu svojich právomocí ju má aj prezident, a po 15. júni som pripravený využiť silný politický mandát, ktorý som od ľudí dostal. Včerajšok znamená šancu na dobrého predsedu Najvyššieho súdu SR," dodal.

O post predsedu NS sa na zasadnutí súdnej rady v Sobranciach uchádzali traja kandidáti. Okrem Harabina to boli sudkyne Jana Bajánková a Zuzana Ďurišová. V prvom kole nebol zvolený nikto, do druhého postúpili Harabin a Bajánková. Ani v opakovanej voľbe však nikto z kandidátov nezískal dostatočný počet hlasov na zvolenie. O predsedovi NS sa teda bude rozhodovať v nových voľbách, ktorých termín zatiaľ nie je známy. Nebudú sa však môcť na nich zúčastniť kandidáti, o ktorých sa hlasovalo v pondelok.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti