Domáce

Opozícia sa zhodla, Borec o krokoch nechce hovoriť

Štefan Harabin na voľbe šéfa najvyššieho súdu

Nové voľby musí vyhlásiť do 120 dní.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec berie výsledky pondelňajšej voľby v Sobranciach na vedomie, informovať o ďalších krokoch by bolo v tomto momente predčasné.
Uvádza sa to v krátkej reakcii na zasadnutie Súdnej rady SR, ktorú TASR poskytla hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová.

Hlavným dôvodom, prečo Súdna rada SR 19. mája nezvolila nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR, bol tlak verejnosti proti kandidátovi Štefanovi Harabinovi. Na dnešnom brífingu to vyhlásil poslanec Národnej rady (NR) SR a líder hnutia NOVA Daniel Lipšic.

"Nakoniec rozhodli ľudia. Dvaja vládni nominanti v Súdnej rade z troch hlasovali za pána Harabina. Čiže téza, že sa pán Fico už chcel od neho dištancovať, neplatí," vyhlásil Lipšic.

Pripomenul petíciu proti zvoleniu Štefana Harabina, ktorú za mesiac podpísalo viac ako 11 500 ľudí. Kópie petičných hárkov už členovia petičného výboru odovzdali predsedovi Súdnej rady Štefanovi Harabinovi, originály odovzdajú do kancelárie prezidenta Ivana Gašparoviča. Súčasťou petície totiž bola výzva, aby Ivan Gašparovič v prípade zvolenia nevymenoval Štefana Harabina do funkcie.

Nezvolenie kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu je podľa poslankyne Lucie Žitňanskej (Most-Híd) druhou šancou pre tých, ktorí môžu nominovať kandidáta na túto funkciu a pre tých, ktorí môžu voliť.

"Máme druhú šancu na dobrého predsedu Najvyššieho súdu," povedala Žitňanská pre agentúru SITA. Podľa nej však čísla, ktoré dostal Štefan Harabin znamenajú, že ani Robert Fico, ani sudcovia ešte nepochopili, že pod nízku dôveru slovenskej justície sa podpisuje práve Harabin.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD) rešpektuje dnešné hlasovanie Súdnej rady. Podľa podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD) nezávislá Súdna rada rozhodla, čo potvrdzuje demokraciu a rešpektovanie ústavy. „Súdnictvo je nezávislé od politikov," povedala pre agentúru SITA s tým, že opozícia už stratila tému.

Súdna rada na svojom zasadnutí v pondelok 19. mája v Sobranciach nezvolila nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR ani v opakovanej voľbe. O post predsedu NS sa na zasadnutí súdnej rady uchádzali traja kandidáti. Okrem súčasného predsedu NS Štefana Harabina to boli sudkyne Jana Bajánková a Zuzana Ďurišová.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.