Vláda pre okres Levoča rozdelila viac ako 1,2 milióna eur

Linda je od žiarlivosti bez seba. Alica ide po Tomášovi!.mp4
Zdroj: TASR

Samosprávy peniaze použijú napríklad na opravu miestnych komunikácií, budov, ako aj vybavenie športových klubov.

Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) počas svojho štvrtkového rokovania v Levoči rozdelila pre mestá a obce okresu 1.215.000 eur. Prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Levoča, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy, samosprávy použijú napríklad na opravu miestnych komunikácií, budov, ako aj vybavenie športových klubov.

"Najväčšiu sumu sme poskytli mestu Levoča na rekonštrukciu miestnych komunikácií - 230.000 eur. Ďalším, niektorým veľkým obciam z regiónu sme prispeli na rekonštrukciu tepelného hospodárstva alebo základnej umeleckej školy pre druhé mesto daného okresu (Spišské Podhradie, pozn. red). 

Prijímali sme aj rozhodnutia, ktoré vyplynuli priamo z rokovaní a nie sú súčasťou materiálu. Na požiadanie Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sme vyčlenili 48.000 eur pre lyžiarske stredisko Levoča Nordic Centrum, ktoré patrí k štyrom bežeckým areálom v rámci Slovenskej republiky, kde počas sezóny zlyhala technika, ktorá má upravovať bežecké trate," uviedol Pellegrini.

"Navýšili sme prostriedky pre správcu baziliky, Rímskokatolícku cirkev tu v Levoči, kde okrem opráv jedného z oltárov, na ktorý vláda vyčlenila štandardne v pôvodnom návrhu nejakú sumu peňazí, ešte sme vyčlenili ďalších 20.000 eur na výmenu vitráží v bazilike," povedal Pellegrini s tým, že vláda sa zaoberala aj historickou budovou okresného úradu, v ktorej sa konalo rokovanie.

"Zrekonštruovaná je len prvá časť budovy a celý zadný trakt je v dezolátnom stave. Pozerajú sa naň účastníci mariánskej púte, pretože rovno z kopca vidia ruinu, ktorá je vo vlastníctve štátu. Vláda preto rozhodla a poverila ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby do 31. marca tohto roku predložil vláde návrh na pokračovanie rekonštrukcie budovy," vysvetlil Pellegrini.

Na odstránenie bariér na chodbách a úpravu niektorých priestorov vláda prispela sumou 35.000 eur Spojenej škole internátnej v Levoči, ktorú navštevujú nevidiaci.

Finančný príspevok vo výške 17.000 eur vláda schválila na rekonštrukciu budovy Obecného úradu v Beharovciach, 25.000 eur na výstavbu multifunkčného ihriska v Jablonove. Obec Buglovce získala 29.000 eur na obstaranie technologického vybavenia obce súvisiaceho s nakladaním s biologicky rozložiteľným odpadom. Na obstaranie materiálneho vybavenia získal Cyklo Spiš Levoča 14.000 eur, na rovnaký zámer získalo 7000 eur aj Potápačské centrum LE Divers.

Na základe akčného plánu okresu Levoča, ktorý vláda schválila, by tam do roku 2023 malo vzniknúť celkovo 515 pracovných miest.

Reportáž spracoval Marek Vnenčák.


LEVOČA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PO

Dôležité udalosti