Bez povolenia vyrezali stovky stromov pri Trenčíne. Firma má na rováši aj ďalšie prešľapy

bujna_tvnoviny.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Konateľovi firmy hrozili minimálne tri roky na tvrdo.

Po prvýkrát v Trenčianskom kraji odsúdili firmu a jej konateľa zo spáchania trestného činu. Dopustili sa zločinu porušovania ochrany stromov a krov. Bez povolenia a v čase zákazu vyrezala v katastri Adamovských Kochanoviec takmer 800 stromov. Firma súhlasila s trestným rozkazom.

Stromy firma vyrezala pred viac než dvoma rokmi. Papier s povoľovacou pečiatkou ale nemali. "Konateľ obvinenej právnickej osoby nepožiadal na výrub drevín. Následne v období augusta a septembra 2016, v čase vegetačného obdobia, dal pokyn na vyrúbanie 750 stromov," povedal hovorca súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

"Vlastníci vyrúbaných ovocných stromov zalarmovali štátnu ochranu prírody a výrub bol vyhodnotený ako trestný čin," reagovala riaditeľka CHKO Biele Karpaty Silvia Mertanová.

Vyrúbané dreviny nebol jediný problém. V tom čase hniezdi ešte veľa vtákov a v prípade veľkých stromov tam mohli byť aj netopiere. "Vyrúbané boli najmä ihličnaté stromy, najmä borovica a listnaté stromy, jabloň, hruška, orech, dub, buk a ďalšie druhy drevín," pokračoval Tarabus.

Spoločenskú hodnotu vyrúbaných drevín vyčíslili na viac ako pol milióna eur. Majiteľ firmy sa snaží všetko napraviť. S ochranármi začal spolupracovať. Konateľovi firmy hrozili minimálne tri roky na tvrdo.

Téme sa venoval reportér Michal Bujna


TRENČÍN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme TN

Dôležité udalosti