Šesť trikov, ako naučíte deti fúkať si nos

Mamba
Zdroj: Ilike/shutterstock.com

Všetky pomôcky nájdete vo svojej domácnosti.

Nádcha a soplík sú jedny zo sprievodných javov ochorenia horných dýchacích ciest, pre ktoré sa v tomto období plnia ordinácie lekárov, hlavne tých detských. Oba príznaky sprevádzajúce túto chorobu sú nepríjemné.

No pokiaľ dospelí vedia, ako správne si vyfúkať nos a nemajú s tým problém, pri deťoch je to komplikovanejšie. Samostatne smrkať sú schopné, až keď majú dva roky.

Niektoré však žijú spokojne s plným noštekom bez nutnosti smrkať aj ďalších niekoľko rokov. Mali by ste im vysvetliť, prečo je dôležité vyfúkať si nos a hlavne ich to naučiť. Týchto šesť trikov to uľahčí.

1. S učením ako si vyfúkať nos začnite, keď je vaša ratolesť zdravá a má dobrú náladu.

2. Najskôr ho naučte fúkať ústami. Dá sa na to použiť píšťalka, fúkanie do papierových guľôčok na stole alebo sfukovanie sviečky.

3. Ak vaša ratolesť zvládne fúkanie ústami, zopakujeme bod č. 2, ale teraz ju donúťte fúkať nosom. Pre oživenie môžete pridať aj trúbenie do vreckovky ako slon, funieť ako ježko alebo fúkať nosom na zrkadlo, ktoré sa zahmlieva.

4. Ďalším krokom je naučiť dieťa fúkať iba jednou nosnou dierkou. Aj následné smrkanie "na ostro" sa odporúča len jednou dierkou, vďaka ktorej sa zaručí dostatočný tlak.

5. Je dobré ho odmeniť za jeho snahu. Dbajte však na to, aby dieťa smrkalo naozaj a nielen fúkalo do vreckovky pre vaše uspokojenie.

6. Aby vaše úsilie naučiť dieťa fúkať si nos padlo na úrodnú pôdu, kúpte mu farebné papierové vreckovky. Možno ho táto hra, ktorou sa učí, zaujme.

Prečo dostaneme nádchu?

Nos je sídlom čuchu a pomáha vnímať chute. Zároveň má akúsi funkciu "klimatizácie tela" - teda vdýchnutý vzduch otepľuje či ochladzuje, zvlhčuje a čistí tak, aby mal ideálne vlastnosti pre cestu do pľúc. A práve čistiaca funkcia má zásadný vplyv na prevenciu vzniku ochorenia.

"Ak všetko funguje tak ako má, dochádza k transportu hlienu, ktorý produkuje nosová sliznica a pomocou ´hustého koberca´ riasiniek ho neustále posúva do hltanu, odkiaľ ho prehltneme. Týmto spôsobom sa všetky vírusy, baktérie, alergény a ďalšie nečistoty prirodzene odplavujú z povrchu sliznice, " vysvetľuje detská lekárka Jarmila Seifertová.

TIP: Nos je brána do pľúc. Musíme sa oň príkladne starať

Nádchu dostaneme vtedy, ak riasinky nefungujú správne. Dochádza k narušeniu ochrannej funkcie nosa, vysychaniu sliznice, hromadeniu hlienov a obmedzeniu priechodnosti nosa.

Pri nádche u detí by ste mali predovšetkým dbať na to, aby mali čisté a priechodné nosové cesty. Najmä u dojčiat je dýchanie nosom dôležité, pretože do niekoľkých týždňov veku nedokážu dýchať ústami a navyše im upchatý noštek bráni správne a dostatočne sať pri dojčení, píše doma.nova.cz.

Týždeň s lekárom, no bez neho až sedem dní

A na záver máme ešte jednu starú známu vetu: Nádcha prejde za týždeň s lekárom alebo za sedem dní bez neho. Takže na boj s touto chorobou, na ktorú dodnes nevynašli lieky, pretože musí prejsť sama, môžete využiť okrem dostupných medikamentov aj starobabkovské liečivé rady. Napríklad inhalovať slanú vodu alebo napariť sa nad hrncom, v ktorom sú vonné oleje alebo liečivé rastlinky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.