Ľudia vracajú nosové kvapky Olynth do lekární. Zisťovali sme, čo hrozí tým, ktorí ich užili

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Časť kvapiek môže byť kontaminovaná mikróbmi.

Pozor na kvapky proti nádche. Štátny ústav pre kontrolu liečiv už druhý deň sťahuje z obehu sprej do nosa Olynth HA. Hrozí vraj, že časť kvapiek môže byť kontaminovaná mikróbmi. 

Ľuďom radia vrátiť ich do lekárni. Tie sa ale vzpierajú, že nevedia ako ich vymeniť alebo preplatiť. Otočíte sa tak zbytočne?

Hlásenie o probléme prišlo zo Španielska. Robili tam kontrolné testy na sterilitu a dva výrobné rady kvapiek nimi neprešli. "Španielsky výrobca zistil u dvoch šarží túto mikrobiálnu kontamináciu a tieto šarže neboli pustené na trh," povedala hovorkyňa ŠUKL Magdaléna Jurkemiková,.

Nahlásil to a výrobca preventívne z trhu sťahuje všetky kvapky vyrobené po prvom októbri. Na Slovensku sa to týka dvoch konkrétnych šarží, ktoré sa u nás začali predávať koncom novembra. 

Pacienti, ktorí tieto lieky užívajú by ich mali prestať užívať, lieky vrátiť do lekárne a tam by im mali vrátiť peniaze alebo vymeniť liek za inú šaržu. 

Komora lekárnikov ale hovorí, že nedostala presné usmernenie, čo s vymeneným tovarom robiť - ako ho zaevidovať v kase a nevedia ani kto im preplatí peniaze, ktoré vrátia pacientom. S vracaním tovaru to tak môže byť komplikované. Lekárne žiadajú o trpezlivosť. 

Výrobca uvádza, že nežiaduce účinky od pacientov neeviduje. Kontaminované kvapky môžu byť rizikom pre citlivých ľudí alebo pacientov so slabšou imunitou. 

Podľa Štátneho ústavu sa ale v šaržiach, ktoré stiahli z nášho trhu, kontaminácia nepreukázala. Zaujímalo nás však ako sa niečo také vôbec môže stať. Oslovili sme teda výrobcu no do uzávierky nereagoval. Podľa lekárnikov je to ale, napriek prísnym normám, možné. 

Reportáž nakrútila Zuzana Javorová


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.