Myslela si, že v sociálnom zariadení sa o matku dobre postarajú. Bola však šokovaná

"Mastičkár" mal počas pojednávania dobrú náladu.
Zdroj: TV Markíza

Ľubomíra si myslela, že pre svoju matku robí to najlepšie. Vtedy ešte netušila, ako sa mýlila.

Stráviť jeseň života v zdraví a dôstojne je túžbou každého z nás. Zdravotné problémy ale často donútia príbuzných využiť služby sociálnych zariadení v presvedčení, že bude o neho dobre postarané. No prax ukazuje, že to tak často nie je. Aj Ľubomíra si myslela, že pre svoju matku robí to najlepšie. Vtedy vraj ešte netušila, ako sa mýlila.


Sťažnosť Ľubomíry rozhodne nie je jedinou. Aj my sme sa už v Reflexe opakovane venovali podobným prípadom. A pritom ide zrejme iba o špičku ľadovca. O tom, že to v zariadeniach sociálnych služieb nefunguje tak, ako by malo, pripúšťa aj Ministerstvo práce. Na katastrofálny stav upozorňuje Asociácia prijímateľov sociálnych služieb aj verejná ochrankyňa práv pre ľudí so zdravotným postihnutím.


Pre niekoho je veľkou psychickou záťažou už iba to, že musí umiestniť svojho blízkeho do sociálneho zariadenia, pretože sa o neho z rôznych dôvodov nedokáže sám postarať. Pri tom, samozrejme, všetci veria, že o milovaného človeka bude vynikajúco postarané. Medializované prípady, ktorým sme sa venovali aj my, však hovoria o opaku a naznačujú, že v týchto inštitúciách nefunguje všetko tak, ako má.

Čo s tým? Ako zabezpečiť, aby ľudia odkázaní na pomoc iných netrpeli a aby bol ich život dôstojný? Inak ako sťažovať sa, búšiť do kompetentných a opakovane upozorňovať na žalostný stav, to zrejme nepôjde.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne zariadenia

Dôležité udalosti