Gašpar odmieta, že by dal lustrovať novinára Jána Kuciaka, oznámil premiér

Premiér Peter Pellegrini a Tibor Gašpar.
Zdroj: TASR

Ak sa objavia dôkazy, premiér avizoval, že povie rýchlo a jasne, čo si myslí.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar odmieta, že by dal príkaz na lustrovanie novinára Jána Kuciaka v policajnej databáze. Informoval o tom v stredu premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní vlády. O tom, či má zostať poradcom ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), v súčasnosti polemizovať nechcel. Šéfke rezortu vyjadril svoju podporu.

"Pokiaľ sa nepotvrdia zverejnené informácie, je na ministerke, ktorá si musí riešiť, kto je v jej okolí, kto jej radí a v akej oblasti. Samozrejme, ak by sa potvrdilo, že akákoľvek osoba je nejakým spôsobom zapletená do takýchto aktivít, ktoré by mali byť v rozpore so zákonom, tak potom ministerka musí prijať nejaké personálne otázky. Ja dnes nechcem odkazovať pani ministerke ani bývalému prezidentovi, kde má a nemá byť," povedal Pellegrini. Podľa svojich slov sa na utorkovom (29.1.) stretnutí so Sakovou tejto témy nedotýkali, ani k nej nevidel žiadne dokumenty.

 

Ak sa objavia dôkazy, premiér avizoval, že povie rýchlo a jasne, čo si myslí. Pellegrini tvrdí, že informácie o údajnom Gašparovom príkaze má len z médií. 

"Mám len sprostredkovanú informáciu, kde konkrétny policajt oznámil, že svoj úkon vo vzťahu k lustrovaniu dotyčnej osoby vykonal na základe pokynu vtedajšieho policajného prezidenta. Na druhej strane, mám zase informáciu, že bývalý policajný prezident to poprel, že nikdy taký príkaz nedal. Preto nemôžete teraz odo mňa čakať, že mám vyniesť súd," skonštatoval Pellegrini.

V deň výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 21.februára o 20.30 h vám TV Markíza prinesie v televíznej premiére dokument Ján a Martina


Vec musia podľa neho prešetriť vyšetrovateľ a prokurátor, ktorí si môžu dotyčných predvolať a dokázať, kto má pravdu. Zdôraznil, že vyšetrovatelia majú voľné ruky a môžu vypočuť, koho potrebujú. "Ja dnes nemám v ruke žiaden dôkaz, len tvrdenie proti tvrdeniu," doplnil. Pokiaľ by sa ukázala informácia ako pravdivá, treba podľa premiéra na ňu rázne reagovať, ako však poznamenal, zatiaľ ide o hypotetické veci. "Nemôžem 'krágľovať' ľudí na základe novinového článku," uzavrel.

Opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽaNO) považuje Gašparovo zotrvanie vo funkcii za nepredstaviteľné. Grendel sa chce na Gašpara pýtať aj Sakovej, avizoval, že svoje otázky jej poslanci môžu položiť už tento týždeň. Liberáli zo SaS v tejto súvislosti žiadajú informovanie verejnosti o tom, čo sa stalo s informáciami. 

"Žiadame vyšetrovateľa a dozorového prokurátora vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, aby v zmysle Trestného poriadku informovali verejnosť o tom, akej povahy boli informácie, ktoré mal Pavol Vorobjov získavať z policajnej databázy o Jánovi Kuciakovi v prospech vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara."

Na výzvu reagoval Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) tým, že nebolo skončené prípravné konanie, a preto sa vyjadrovať nebude. "V predmetnej trestnej veci naďalej prebieha vyšetrovanie. Prípravné konanie doposiaľ nebolo skončené, z tohto dôvodu sa nebudeme bližšie vyjadrovať," uviedol prokurátor ÚŠP.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme All for Jan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.