Vzostupy a pády Tibora Gašpara: Väz mu zlomila vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice

Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. Zdroj: TASR

Vo funkcii policajného prezidenta bol od roku 2012.

Šesť rokov bol najsilnejším mužom polície. Pod vedením Tibora Gašpara elitní policajti NAKA zadržali bossov aj členov mafiánskych skupín. Podarilo sa im vyšetriť mnohé vraždy.

No vinili ho zo zametania daňových káuz takzvaných „našich ľudí" - Ladislava Bašternáka či Mariána Kočnera. Väz mu ale definitívne zlomila vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a následný tlak verejnosti.

Do funkcie policajného prezidenta Tibora Gašpara vymenovali v roku 2012, keď ministerstvu vnútra šéfoval Robert Kaliňák.


Počas jeho prezidentovania klesala kriminalita, objasnili vraždu prominentného advokáta Ernesta Valka, dolapili napríklad aj šéfa zločineckého gangu sýkorovcov.

Za Gašparovej éry však čelila polícia viacerým škandálom. Policajti strieľali na študentov, lebo si mysleli, že v aute je vrah. Dokopali unikajúcu šoférku. Vyšetrovania údajných daňových podvodov Ladislava Bašternáka aj Mariána Kočnera išli pôvodne dostratena.

Najväčšia vlna odporu sa zdvihla po vražde novinára a jeho snúbenice, keď vyšli do ulíc tisíce ľudí.

Námestia žiadali jeho okamžitý odchod, nakoniec ho odvolal až nový premiér Peter Pellegrini. Pochybnosti hneď po vražde vzbudil jeho podriadený - šéf protikorupčnej jednotky NAKA Robert Krajmer, ktorý sa objavil na mieste činu. Gašpar to najskôr odmietal.

V deň výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 21.februára o 20.30 h vám TV Markíza prinesie v televíznej premiére dokument Ján a Martina


Vtedajší Šéf protikorupčnej jednotky podľa mnohých nemal na mieste činu čo robiť. A to aj preto, že Robert Krajmer mal blízko k nitrianskym podnikateľom Bödörovcom. No a Tibor Gašpar je s nimi v príbuzenskom vzťahu. Všetkých spomínal vo svojich článkoch zavraždený Ján Kuciak.

Ku kauze sledovania novinárov, ktorú vyšetrujú v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, chcel vyšetrovací tím vypočuť aj Norberta Bödöra. Skôr ako stihli ísť po neho, policajtov prekvapil. Z ničoho nič sa objavil na nitrianskej expozitúre Národnej kriminálnej agentúry Údajne sa totiž dozvedel, že sa ho polícia chystá zadržať. Odkiaľ tú informáciu mal, je stále záhadou.

Ministerky vnútra sme sa dnes pýtali, čo bude s Tiborom Gašparom teraz ďalej. Tibor Gašpar poberá výsluhový dôchodok za roky odslúžené v polícii. Táto suma môže presiahnuť 2000 eur.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Policajný prezident

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.