Pri dotáciách zo školstva nesedia body pri ďalších spoločnostiach

ZAK_739341652.jpg
Zdroj: TASR

Tvrdí to Nadácia Zastavme korupciu.

Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) tvrdí, že zlé hodnotenie stimulov na vedu je zlyhaním jedného človeka. Konkrétne hodnotiteľky, ktorá mala na starosti žiadosť firmy NaviDate. 

Pre chybu odvolala šéfa sekcie vedy na ministerstve Mareka Hajduka, ktorý podľa nej nesie zodpovednosť za slabú kontrolu procesu prideľovania peňazí.

Nadácia Zastavme korupciu ale zistila, že body nesedia ani pri ďalších spoločnostiach, ktoré získali milióny zo štátneho rozpočtu.

Body však nesedia ani pri firme Konštrukta Defence, ktorá dostala stimul vo výške pol milióna eur. Pri firme Virtual Reality Media je bodovanie v obdobnej časti chybné v každej jednej kategórii.  Súčet bodov na prvej a druhej strane posudku nesedí ani pri spoločnosti DB Biotech, rozdiel je však iba jeden bod. Chybné bodovanie má aj projekt spoločnosti SOFTIP, nezrovnalosti sú v kategóriách “relevantnosť projektu” a “úroveň kvality a špičkovosť.”

Nadácia teda tvrdí, že je nejde len o pochybenie jednej odborníčky. “Buď má ministerstvo neporiadok v systéme, alebo body niekto účelovo upravil. Pri stimuloch na vedu za 33 miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov je to vážny problém,” uviedol Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.

Remišová hovorí o chybe pri kopírovaní

Chyba pri hodnotení projektov na prideľovanie stimulov na výskum a vývoj sa nemohla stať pri samotnom hodnotení, ale pri kopírovaní. Uviedla to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová (OĽaNO) na utorkovej tlačovej besede v reakcii na pondelkové (4. 2.) vyjadrenie ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej (nominantka SNS). 

Remišová opätovne vyzvala premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby ministerku odvolal, inak bude iniciovať jej odvolávanie v parlamente, na ktoré už sú zozbierané potrebné podpisy poslancov.

Opozičná poslankyňa tvrdí, že chyba, pre ktorú firma NaviDate získala počet bodov potrebných na získanie dotácie, sa mohla udiať len pri kopírovaní. "Pri kopírovaní na prvom hárku sa tie body zrazu skopírovali tak, že sú vyššie o desať bodov a tých desať bodov spôsobilo to, že tá firma dotáciu dostala, hoci ak by dostala 84 bodov, tak by ju predbehli ďalšie dve firmy," priblížila s tým, že nie je možné podporiť horšiu firmu len preto, že žiada menej peňazí.

OĽaNO podalo trestné oznámenie

Opozičná poslankyňa Veronika Remišová vysvetlila ako sa zrejme body falšovali, a to na príklade firmy NaviDate. OĽaNO v tomto prípade podalo trestné oznámenie.

„Hodnotiteľ pridelil body za všetky hodnotené parametre projektu a body v štyroch tabuľkách správne sčítal, spolu pridelil 84 bodov. Ale na prvej strane hodnotenia niekto pri všetkých štyroch skupinách kritérií zvýšil počet bodov a celkový súčet bodov tak zvýšil na 94. Ja som presvedčená, že nemôže ísť o preklep, pretože tých preklepov by muselo byť veľmi veľa, ale ide o zjavný podvod," vyhlásila Remišová.

Remišová upozorňuje, že s 94 bodmi bol projekt tesne nad čiarou a od štátu dostal vyše 700-tisíc eur. Ak by nebol počet bodov v hodnotení zmenený, projekt tejto firmy by skončil v celkovom hodnotení výrazne nižšie a nedostal by štátnu dotáciu, predbehla by ho iná firma, ktorá dotáciu nedostala.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.