Desiatky miliónov v kryptomenách sú nedostupné. Majiteľ firmy si heslá zobral do hrobu

Alpská lyžiarka Mikaela Shiffrinová reaguje v cieli super-G na MS v Are.
Zdroj: shutterstock/Wit Olszewski

Bezpečnostní experti sa už vyše mesiaca snažia heslo prelomiť alebo obísť, žiaľ neúspešne.

Kanadská firma QuadrigaCX, ktorá sa zaoberá spravovaním uložených kryptomien, má veľký problém. Po smrti svojho majiteľa, ktorý ako jediný poznal heslo, spoločnosť nemá prístup k účtom a nie je tak schopná vyplatiť klientom ich peniaze. Na nedostupných účtoch by mala byť väčšina zo 166 miliónov eur, ktoré ľudia firme zverili.

Zakladateľ firmy Gerald Cotten (†30) náhle zomrel v Indii koncom roka 2018 na komplikácie spojené s Crohnovou chorobou. Zanechal po sebe iba počítač, cez ktorý všetko riadil, dokumentácia však chýba.

Bezpečnostní experti sa už vyše mesiaca snažia heslá prelomiť alebo obísť, žiaľ neúspešne. Firma požiadala úrady o ochranu pred veriteľmi a klientov prosí, aby boli trpezliví.

V dátovom sklade, ktorý je nedostupný, by sa malo nachádzať 26 500 bitcoinov, 11-tisíc v kryptomene bitcoin cash CV, 35-tisíc v bitcoin gold, asi 200-tisíc litecoinov a 430-tisíc v kryptomene ethereum. Celková hodnota predstavuje zhruba 128 miliónov eur.

QuadrigaCX tajila správu o úmrtí svojho zakladateľa asi mesiac a okamžite sa objavili špekulácie, že na účtoch došlo odvtedy k pohybom. Dokonca sa objavila teória, že Cotten svoju smrť nafingoval. Kanadské úrady však potvrdili, že v Indii skutočne zomrel.

Kanadská televízna stanica CBC v tejto súvislosti pripomenula, že QuadrigaCX mala v nedávnej minulosti finančné problémy. Pred rokom jej kanadská banka CIBC zmrazila 26 miliónov dolárov, potom keď zistila, že na účtoch prebiehajú podozrivé transakcie.

OTTAWA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kryptomeny

Dôležité udalosti