Domáce

Radičová kritizuje Fica za jeho predvolebné sľuby

Iveta Radičová a Robert Fico
Zdroj: SITA

A zákon o hmotnej núdzi.

Počas prvých dvoch rokov vládnutia Ficovho kabinetu neboli prijaté zákony, ktoré by pomohli riešeniu problémov s nízkymi príjmami mnohých občanov Slovenska, vysokej miery nezamestnanosti a prehlbujúcich sa regionálnych rozdielov. Myslí si to bývalá premiérka, v súčasnosti vysokoškolská profesorka Iveta Radičová. 

Zdroj: SITA

Zákon o hmotnej núdzi je podľa nej pravým opakom posilnenia sociálnych istôt, ktoré vo voľbách sľuboval vládny Smer-SD. "Zákon o hmotnej núdzi je zákonom, ktorý širokospektrálne znižuje sociálne istoty cieľovým skupinám," povedala. 

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

"Zákon o sociálnom poistení zvyšuje odvodovú záťaž, ale tá sa nepremieta do zvýšených nárokov na dôchodkové zabezpečenie," vymenovala príklady Radičová.

Podľa jej slov služby zamestnanosti neprinášajú tvorbu nových pracovných miest. Radičová nabáda, aby sme hovorili sami sebe pravdu o tom, ako je to so skutočným stavom miery nezamestnanosti, keďže sa zmenila metodika jej vykazovania. "Ja by som sa úprimne potešila, keby reálne klesla, a nie vďaka zmene metodiky," povedala expremiérka.

Uplynulé dva roky boli podľa bývalej šéfky exekutívy ťažké aj vzhľadom na to, že aktuálne zažívame veľké napätie na Ukrajine. "Ťažké roky aj preto, že vláda presne nedodržala kritériá dlhovej brzdy a momentálne má zmrazených 300 miliónov eur," poznamenala Radičová.

Ťažké roky to boli podľa jej slov aj preto, že mnohé rezorty, ako je rezort školstva, pôdohospodárstva, zdravotníctva a práce nevykazujú ani zďaleka tie výkony, na ktoré by mohol byť premiér krajiny pyšný.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.