Potok pri obci Nižný Hrušov neprestáva peniť, miestni veria, že za to môže skládka chemikálií

Firma, ktorá spravuje skládku tvrdila, že za penu môžu prudké zmeny počasia.

Ešte koncom roka sa im v potoku za dedinou objavila biela pena. Miestni si myslia, že vyteká z odkaliska nad obcou, kde sa zhromažďuje chemický odpad. Ani po takmer troch mesiacoch nevedia, prečo voda v potoku začala peniť.

Potok pri obci Nižný Hrušov penil už začiatkom decembra. Vzorky vody vtedy odobrali vodohospodári i inšpektori životného prostredia. Rozbor robili niekoľko týždňov. Vraj preto, aby ho urobili podrobnejšie, než bolo zvykom.

Výsledky rozborov nepreukázali žiadne prekročenie dovolených limitov a dali tak za pravdu chemickej firme. Tá tvrdila, že potok neznečisťuje viac, než je povolené. Pena vznikajúca v miestach turbulentného prúdenia vôd je vraj prirodzeným javom, vyvolaným predovšetkým náhlymi zmenami počasia, teplôt alebo klímy. Potok ale peniť neprestal.

„Môžem povedať, že po troch mesiacoch nemá na to vplyv teplota, či je plusová, či mínusová, tá pena je tam stále," konštatuje Ján Fenčák, starosta Nižného Hrušova.

Inšpektori zo životného prostredia sa teraz pozrú na firmy v okolí. Samospráva žiada podrobne preskúmať aj samotné odkalisko.

Jeho prevádzku by najradšej ukončili a zabezpečili ho tak, aby z neho škodlivé látky nemohli unikať. Okresný úrad ale musí povedať, kto je za znečistenie zodpovedný.

Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že lokalita je zaradená do programu sanácie inveronmentálných záťaží, ako vysoko prioritná.

Samosprávy chcú svoje žiadosti o likvidáciu skládky podporiť aj petíciou. Doposiaľ ju podpísalo vyše 11-tisíc ľudí a ďalšie podpisy stále pribúdajú.

Viac v reportáži Vladimíra Bučka:NIŽNÝ HRUŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PO

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.