Krásne dievča sa do krvi zohavuje. Nedokáže s tým prestať

dievca.jpg

Mladá študentka trpí zvláštnou psychickou poruchou.

Britská študentka často desí ľudí svojím vzhľadom. Nemá pri tom problémy s akné ani žiadny kožný ekzém. Krvavé škrabance a jazvy na tvári si robí dobrovoľne.

Až šesť hodín denne trávi sebapoškodzovaním. Samantha Wakeová (20) by bola pri tom najradšej, keby bola jej tvár bez jedinej jazvičky. Nedokáže s tým ale prestať.


Sam trpí zvláštnou a ojedinelou poruchou zvanou dermatilománia. Ide o patologické škriabanie sa a strhávanie si kože. Prejavuje sa sebapoškodzovaním, často až do takej miery, že dochádza k závažným poraneniam.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Príčiny tohto ochorenia sú rôzne: stres, napätie, rozrušenie, pocit nečistoty. Mnohí pacienti majú často traumu z detstva alebo poruchu sprevádzajú aj iné problémy, napríklad fóbie.

Samantha priznáva, že často zájde tak ďaleko, že vyzerá, ako keby prežila vážnu dopravnú nehodu.


„Ľudia sa ma pýtajú, čo hrozné sa mi stalo s tvárou. Pravdou ale je, že som si to spôsobila sama a neviem to zastaviť," priznáva.

Sam si začala ubližovať, keď mala iba 14 rokov a tvorilo sa jej prvé akné. Bolo to stále horšie. Keď mala 18, rodičia ju už museli vziať k lekárovi.

Dermatilománia sa dá liečiť liekmi a behaviorálnou psychoterapiou. Mnoho ľudí s touto poruchou sa ale za svoje konanie hanbí, a preto pomoc nevyhľadáva. Americká štúdia ukazuje, že iba 45 percent ľudí s dermatilomániou požiadalo o lekársku pomoc.


LONDÝN/JH, Daily Mail

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.