Rybárov na Považí poburuje ťažba štrku. Vychýrenú rybársku oblasť vraj ohrozuje škodlivý kal

Rybársky zväz poslal podnet na Inšpekciu životného prostredia, rybári spísali petíciu.

Rybári na Považí sa búria proti ťažbe štrku vo Váhu. Odpad z ťažby vraj končí v ich revíri. Ťažobnú spoločnosť obviňujú, že do vody vypúšťa škodlivý kal. Ohrozuje ryby, ale aj čistotu vychýrenej rybárskej oblasti.

Lokalita pri Udiči, známa aj ako Pod Dubovcom. Spoločnosť, ktorá tam spracúva vyťažený štrk, vraj odpadový kal, ktorý vzniká pri jeho premývaní z riečnych nánosov, vypúšťa do susediaceho rybárskeho revíru.

Kal by mala spoločnosť zachytávať v špeciálnej jame a pravidelne ho vyvážať. To sa ale podľa rybárov nedeje a tzv. výperky pretekajú vrchom.

Rybári tvrdia, že sedimentačná jama, ktorá by mala zachytávať škodlivý kal, nie je dostatočne veľká. To znamená, že firma, ktorá tu ťaží štrk, nedodržala podľa nich projekt.

Konateľ spoločnosti na obvinenia o úniku kalu do vody nereagoval. Tvrdí však, že škodlivý určite nie je. Konflikty si však neželá. Spolu s rybármi aj kompetentnými úradmi chcú hľadať konsenzus.

Rybársky zväz poslal podnet na Inšpekciu životného prostredia. Rybári spísali aj petíciu, pod ktorú sa podpísalo vyše 700 ľudí a podpisy pribúdajú.

Viac v reportáži Veroniky Tesákovej


UDIČA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voda

Dôležité udalosti