Domáce

Slovensko vraj vyhralo spor so zdravotnou poisťovńou. Jej zástupcovia to vidia inak

Slovensko
Zdroj: shuterstock.com

Tvrdí to ministerstvo financií.

Ministerstvo financií tvrdí, že Slovensko vyhralo arbitrážny spor s akcionárom zdravotnej poisťovne Union - spoločnosťou Achmea - ktorý žiadal odškodné za plánované zmeny v systéme poisťovní.

"Arbitrážny tribunál konštatoval, že koncept a implementácia verejného zdravotného poistenia je plne v rukách štátu. Zároveň uviedol, že tribunál nemá právo zasahovať do demokratického procesu suverénneho štátu a nemá právomoc rozhodovať o spore," napísal tlačový odbor ministerstva.

Majitelia poisťovne vraj budú musieť zaplatiť vyše milióna eur za právnikov. 

Zástupcovia spoločnosti Achmea rozsudok prezentujú tak, že keďže plány na vytvorenie jedinej poisťovne vláda nedotiahla do konca, hrozba pre Union pominula.

"... arbitrážny tribunál rozhodol, že nemá právomoc rozhodnúť, a to najmä z dôvodu, že už neexistuje konkrétna hrozba vyvlastnenia, a preto už nie je žiadny konkrétny problém, ktorým by sa mal zaoberať," reagoval hovorca Bert Rensen.

Pre kabinet nešlo v prípade akcionára Unionu o prvý spor. V decembri 2012 Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol v prospech Achmea v spore o zákaz zisku.

Slovensko sa však pokúša o zrušenie rozsudku.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tuBRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.