Očkovať alebo neočkovať deti? Odborníci v tom majú jasno, rodičia sú občas proti

Ilustračná snímka.
Zdroj: adriaticfoto/shutterstock.com

Tejto téme sa obšírne venujeme dnes večer v Televíznych novinách.

Dvíhajú varovný prst! Počet prípadov osýpok neustále rastie. V Európe hovoria o obrovskom, až 400-percentom náraste v roku 2007. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že počet prípadov ochorenia na celom svete stúpol vlani približne o 50 percent.

Pravdivý počet infekcií je vraj v miliónoch

Na celosvetovej úrovni nastáva znepokojujúci trend zvyšovania počtu prípadov osýpok, a to aj vo vyspelých štátoch, kde je rozsah očkovania na veľmi dobrej úrovni. "Podľa našich údajov nastal v počte prípadov osýpok výrazný nárast. Vidíme to vo všetkých regiónoch," uviedla riaditeľka WHO pre imunizáciu a vakcíny Katherine O'Brienová.

„Zaznamenávame epidémie, ktoré sa predlžujú, majú veľký rozsah a silnejú," povedala. "Nie je to izolovaný problém," zdôraznila.

O'Brienová upozornila, že hlásených je necelých desať percent skutočného počtu prípadov osýpok. "Takže keď vidíme 50-percentné zvýšenie nahlásených prípadov, vieme, že ideme zlým smerom," uviedla a doplnila, že skutočný, pravdivý počet infekcií je "v miliónoch".

Krajiny majú Svetovej zdravotníckej organizácii do apríla nahlásiť prípady osýpok zaznamenané v roku 2018. Avšak WHO informovala, že údaje, ktoré zatiaľ dostala, poukazujú na to, že už bolo nahlásených okolo 229.000 prípadov - v porovnaní so 170.000 prípadmi v roku 2017.

Vlani si osýpky vyžiadali približne 136.000 ľudských životov po celom svete.

Osýpky aj na Slovensku

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR u nás od januára tohto roka do 14. februára eviduje celkovo 67 prípadov osýpok. Ich výskyt zaznamenal v Košickom kraji a Bratislavskom kraji.

Najviac ochorení zaznamenali epidemiológovia v mestách Trebišov a Sečovce.

Veľká časť sa vyskytuje u detí, ktoré ešte vzhľadom na vek nemohli byť očkované.

V Bratislave v januári tohto roka zaznamenali osýpky v jednom prípade u štátneho príslušníka z Ukrajiny.

Experti pripísali nárast prípadov aj dezinformáciám o vakcíne

Osýpky sú vysoko nákazlivá choroba, ktorá môže spôsobiť silné hnačky, zápal pľúc a stratu zraku a v niektorých prípadoch môže byť smrteľná. Podľa WHO je stále "významnou príčinou úmrtia u malých detí".

Je to frustrujúce, lebo chorobe možno ľahko zabrániť dvoma dávkami "bezpečnej a účinnej" očkovacej látky, ktorá sa používa od 60. rokov 20. storočia, uviedla WHO.

Až do roku 2016 počet prípadov osýpok plynulo klesal, ale od roku 2017 prudko stúpa, vyhlásila Katrina Kretsingerová, ktorá vedie imunizačný program WHO.

"Je niekoľko epidémií... ktoré spôsobujú tento prudký nárast," povedala novinárom a spomenula závažné epidémie na Ukrajine, Madagaskare, v Konžskej demokratickej republike (KDR), Čade a Sierre Leone.

Problémom je nedostatočný prístup k očkovacej látke v chudobnejších krajinách, v skupinách ľudí na okraji spoločnosti a v štátoch, kde je vojnový konflikt. V Európe a ďalších bohatých oblastiach sveta medzitým experti pripísali vinu za problém sčasti samoľúbosti a dezinformáciám o vakcíne.

Nový výskyt choroby v niektorých krajinách sa dáva do súvislosti s lekársky nepodloženými tvrdeniami, že vakcína spôsobuje autizmus, ktoré šíria aj na sociálnych sieťach členovia takzvaného "protivakcínového" hnutia. "Pokrok, ktorý sme dosiahli, upadá," vyhlásila O'Brienová.

Téme epidémie osýpok a očkovaniu sa budeme venovať aj v sérii reportáží v nedeľných Televíznych novinách o 19.00 h. Rozberieme tieto témy:

- Európu opäť obchádza epidémia osýpok, veľké problémy malo Rumunsko, teraz s nami susediaca Ukrajina, výnimkou však nie je ani Slovensko. Len pred nedávnom Trebišov. Aký je momentálny stav zisťovali naši regionálni redaktori.

- Aká je zaočkovanosť populácie, vývinová krivka, počty nakazených, najohrozenejšie mestá aj kraje. Dozviete sa odpovede aj na tieto otázky.

- Detskí lekári o očkovaní - zhodnotia záujem, prípadne nezáujem o vakcínu.

- Bližšie rozoberieme argumenty jednej aj druhej strany. Prečo je dôležité očkovať? Nakazia neočkované deti tie zaočkované? Spôsobuje očkovanie autizmus?

- Ako ďalej? Rozdielne prístupy v iných krajinách EÚ. Ktorým smerom sa vyberieme my?

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Osýpky

Dôležité udalosti