S klávesnicou je to ako s manželkou: Nemali by ste sa o ňu s nikým deliť

Je na nej veľa baktérií, ktoré vám nemusia, ale kolegovi môžu ublížiť.

Väčšina z nás si život bez počítača už ani nevie predstaviť. Hoci klávesnica obsahuje viac baktérií ako záchodová doska a počítačová myš je špinavšia ako kľučka od dverí, ich údržbe venujeme len málo pozornosti.

Len veľmi málo z nás si pred prácou s počítačom umyje ruky no a nad niektorými klávesnicami sa zjedlo viac jedla, ako za kuchynským stolom.

Na klávesnici sa môžu vyskytovať niektoré baktérie, sme kolonizovaní baktériami. Môžu vyvolať bakteriálnu superinfekciu," vysvetlil infektológ Pavol Jarčuška.

Dôležitý je vysávač i zubná kefka

Tej však vieme predísť, pokiaľ si budeme klávesnicu dôkladne čistiť. Nepotrebujeme na to nič špeciálne, všetko nájdeme doma. Veľmi dôležitý je vysávač, pretože viete vysať aj čiastočky, ktoré normálne nevyberiete, lebo sú hlboko ukryté.

Zdroj: varandah/shutterstock.com

„Dobrá pomôcka je zubná kefka, handrička a lieh alebo bezfarebný alkohol. Postup je taký, že zoberieme handričku, ktorú trochu namočíme, ošúchame špiny ktoré, máme na klávesnici, potom použijeme takto kefku alebo vysávač," radí IT špecialista Roman Cálik.

Keď sa zbavíte hrubej nečistoty, na handričku nanesiete lieh a klávesnicu dôkladne vyčistíte. Odstránite tak baktérie aj mastnotu. Potom ju už len osušíte a je vyčistená.

Každý by mal mať vlastnú klávesnicu

Treba však myslieť aj na počítačovú myš, ktorú vyčistíme podobným spôsobom. Myš môžeme aj rozobrať a znovu ju dať dokopy. „Na každej myške nájdeme skrutky, sú ukryté pod dotykovými plochami, takto to pekne otvoríme , vyčistíme a opäť zalepíme obojstrannou lepiacou páskou," vysvetlil Cálik.

Infektológovia radia, aby ste sa o svoju klávesnicu a myš v žiadnom prípade nedelili s kolegami. Predídete tak nepríjemnostiam. „Klávesnica by sa nemala zdieľať, v Amerike si ľudia donesú do zamestnania vždy svoju aj klávesnicu, aj myš. Môže sa stať, že baktéria je jednému človeku vlastná a druhému cudzia," dodal Jarčuška.

Tému spracovala Silvia Juříková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jedlo

Dôležité udalosti