Pribúda ľudí, ktorí sú závislí od kvapiek do nosa

Majú pocit, že bez nich nedokážu dýchať.

Ľudí, ktorí musia mať neustále po ruke sprej do nosa a používajú ho denne, pribúda. Od kvapiek, určených na liečenie nádchy, sú totiž závislí. Majú pocit, že bez nich nedokážu dýchať.

Timea (27) si spreje do nosa striekala dennodenne. Z jedného prechladnutia sa tak napokon vyvinula závislosť. „Tri roky vkuse, niekedy s menšou prestávkou. Niekedy to bolo tak, že som každý deň musela užívať nosový sprej," priznala sa nám.

Odporúčania, že takéto spreje sa môžu užívať len pár dní, nebrala vážne a keďže pocit upchatého nosa pretrvával, kvapky mala pri sebe stále. Cez deň aj v noci.

Timea po čase zistila, že nosové prípravky naozaj berie veľmi často. Veľakrát sa jej stalo, že sa kvôli tomu zobudila aj v noci, aby ich použila.

Lekár hovorí, že to rozhodne nie je ojedinelý prípad a ľudí, ktorí sa nevedomky stanú závislými, je viac. Užívajú ich aj tí, ktorým nič nie je.

„Na lepšie si človek samozrejme zvykne. A keď si to dáte raz a zistíte aké je to fajn, tak si to dáte znovu a potom znovu. Tým ale kazia ten nos. Po dlhom používaní sa ten nos úplne zničí," tvrdí lekár Juraj Klačanský

Ak si dá kvapky do nosa zdravý človek, tiež sa mu bude dýchať ľahšie. Potom si začne myslieť, že bez nich dýchať nedokáže. „Keď si nakvapkáte alebo nasprejujete do nosa, tak stiahne cievy a špongiovité telesá sa vyprázdnia. Čiže z nosa sa stanú dve trubice, cez ktoré prúdi dnu a von vzduch, čo nie je rozhodne dobré pre pľúca," povedal Klačanský.

Podľa skúseného odborníka existuje iba jediný spôsob, ako si od nosných kvapiek odvyknúť. Jednoducho ich na niekoľko dní prestať používať.

Pomôcť môže aj klasické naparovanie a podľa tejto pacientky aj nosná sprcha, cez ktorú si striekate dovnútra len liečivú minerálku.

Tému spracovala reportérka Ľubica Janíková.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.