Mistrík sa vzdal v prospech Čaputovej, podporuje ju aj Kiska

mistrik2.mp4
Zdroj: TASR

Jej kandidatúru budú oddnes podporovať strany SaS aj SPOLU, ktorých kandidátom bol Mistrík.

Robert Mistrík nebude kandidovať v blížiacich sa prezidentských voľbách. Vzdal sa v prospech kandidátky Progresívneho Slovenska Zuzany Čaputovej. Tá jeho rozhodnutie privítala a poďakovala sa mu. „Bolo to zrelé rozhodnutie. Rozumiem číslam, a preto som sa tak rozhodol, ako som sa rozhodol. Viem, že je to správne," vysvetlil. Tvrdí, že nemá ďalšie politické plány.

Reportáž spracovala Gabriela Kajtárová


Prezident Andrej Kiska v rozhovore pre TV Markíza vyjadril podporu Zuzane Čaputovej. Považuje ju za kandidátku, ktorú by si želal vidieť v Prezidentskom paláci. Neplánuje sa však, zapojiť aktívne do jej predvolebnej kampane. Zároveň ocenil Mistríkov krok, ktorým sa vzdal v jej prospech.


 "Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo - a moje slovo platí. Preto dnes, po zrelej a nie ľahkej úvahe, ale po zvážení všetkých mne dostupných informácii, chcem oznámiť, že z prezidentských volieb odstupujem. Podľa prieskumov, ktoré budú zverejnené v najbližších dňoch, a ktoré budú hovoriť jasnou rečou, nastal čas urobiť tento krok," povedal pre novinármi.

Poďakoval za prejavenú podporu nielen rodine a priaznivcom, ale aj dobrovoľníkom a predstaviteľom politických strán.

"To spájanie síl, o ktorom som hovoril 17. novembra, chcem dnes pretaviť do obsahu: preto dnes vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne podporu pani Zuzane Čaputovej. Zároveň chcem poprosiť vás, svojich priaznivcov, aby ste aj vy zvážili podporu Zuzane Čaputovej. Teraz už nejde len o nás dvoch, nejde o viac alebo menej významné rozdiely medzi nami: ide o Slovensko, ide doslova o budúcnosť nás všetkých," zdôraznil.

Zdroj: Facebook/Robert Mistrík

Obaja kandidáti pred časom naznačili, že ak by prieskumy verejnej mienky ukázali, že ani jeden z nich nemá šancu dostať sa do prípadného 2. kola, vzdajú sa v prospech toho druhého. Dohoda vznikla na spoločnom obede s Igorom Matovičom.

V prieskumoch mal zo začiatku značný náskok Mistrík pred Čaputovou, no kandidátka Progresívneho Slovenska sa naňho výrazne dotiahla. Obaja sa tak doteraz odmietali vzdať.

Reakcie na Mistríkov krok vzdať sa v prospech Čaputovej

Voľby prezidenta sú o vízii pre Slovensko, nie o prieskumoch a vzdávaní sa. Vyhlásil to prezidentský kandidát Maroš Šefčovič po tom, čo sa Robert Mistrík vzdal v prospech Zuzany Čaputovej a po tom, čo vyšiel prieskum, v ktorom Čaputová v prezidentskom súboji vedie, Šefčovič je druhý.

"Verím, že keď sa už časť kandidátov napokon dohodla, kto sa v prospech koho vzdá, konečne sa dostaneme k tomu, o čom sme mali hovoriť od samého začiatku - o nastoľovaní tém, ktoré Slovensko posunú dopredu, ktoré aj do budúcna zabezpečia pracovné miesta a lepšie platy, ktoré zlepšia postavenie našich seniorov, voči ktorým máme dlh, a ktoré podporia mladé rodiny," napísal Šefčovič.

Facebook/Maroš Šefčovič

Liberáli po odstúpení prezidentského kandidáta Roberta Mistríka vyjadrili podporu Zuzane Čaputovej. "Je to dnes jediný demokratický kandidát, za ktorým sa oplatí zjednotiť slušné Slovensko," napísali.

Za zodpovedné Mistríkovo rozhodnutie označili aj hnutie OĽaNO a mimoparlamentná strana Spolu, ktorá sa teraz v rámci koalície s Progresívnym Slovenskom plánuje pripojiť ku kampani Čaputovej.

"Naplnil svoj verejný prísľub, ktorý vyslovil po stretnutí so Zuzanou Čaputovou, ktoré sme zorganizovali. Je veľmi dobré, že tento krok urobil v dostatočnom predstihu pred prvým kolom, čím vzniká priestor na vysvetlenie tohto kroku jeho voličom," povedal o Mistríkovom rozhodnutí predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Predseda PS Ivan Štefunko sa Mistríkovi poďakoval a vyhlásil, že vo verejnej službe Slovensko potrebuje viac takýchto osobností.

Líder OĽaNO Igor Matovič vyhlásil, že Zuzana Čaputová je jeho prezidentská kandidátka. Pred novinármi vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby sa stala prezidentkou. Požiadal skupiny liberálov a kresťanov, aby "zakopali vojnovú" sekeru, pretože v týchto voľbách nejde o hodnotový súboj. "Treba povedať, že parlament schvaľuje zákony. Prezident nemá šancu meniť nič na hodnotovom nastavení Slovenska," povedal.

Predseda SaS Richard Sulík vyhlásil, že po tomto Mistríkovom kroku bude podporovať Čaputovú na prezidentský post.

Zdroj: Facebook/Richard Sulík

O post hlavy štátu SR sa uchádzajú 13 kandidáti z pôvodného počtu 15. Ako prvý z prezidentského súboja odstúpil József Menyhárt. Robert Mistrík odstúpil v utorok v prospech Zuzany Čaputovej.

Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa konať 30. marca druhé kolo. Postupujú doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Hlasovať sa bude od 7.00 do 22.00 h.

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

BRATISLAVA/zg, TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.