Ceny bytov stále rastú. Koľko musíte odpracovať na jeden meter štvorcový?

Na videosnímke zamaskovaní členovia  Separatistickej militantnej organizácie ETA
Na videosnímke zamaskovaní členovia Separatistickej militantnej organizácie ETA Zdroj: TASR

Dnešné ceny bytov ale podľa Realitnej únie nemožno ani zďaleka považovať za astronomické.

Ceny bytov naďalej rastú. Na jeden štvorcový meter bytu musí priemerný Slovák odpracovať od 250 do 378 hodín. Vyplýva to z údajov Realitného barometra, ktorý mapuje ceny bytov v krajských mestách na Slovensku.

V decembri 2018 sme na Slovensku zaplatili za m² priemerne 1671 eur, v januári 2019 to bolo už 1690 eura.

Viac v reportáži Ľubicy Janíkovej


Ak si priemerný Slovák chce zabezpečiť bývanie, najdlhšie naň musí pracovať v Bratislave, a to až 378 hodín. Platy v hlavnom meste sú síce v porovnaní s ostatnými časťami Slovenska vyššie aj o šesťdesiat percent, stále to ale nestačí na kompenzáciu vysokých cien nehnuteľností.  

Realitný barometer tiež ukazuje, že príchod automobilky Jaguar Land Rover zdvihol ceny bytov aj v Nitre. Na jeden štvorcový meter tam obyvatelia musia odpracovať 346 dní. Najlepšie spomedzi krajských miest vyšiel Trenčín, kde stačí na starší dvojizbový byt pracovať len 255 hodín.

Ceny bytov nie sú astronomické

Dnešné ceny bytov ale podľa únie nemožno ani zďaleka považovať za astronomické.

„Cena nehnuteľností je len jednou stranou mince. Jej druhou stranou je dostupnosť bývania pre ľudí. V porovnaní s rokom 2008 je dnes vyššia kúpyschopnosť obyvateľstva, kedy sú  platy približne o tretinu vyššie,“ vysvetľuje analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický

„Realitná bublina nemôže prasknúť, lebo tu žiadna nie je. Korekcia, ktorá by znamenala určitý pokles cien, je však možná. Zrejme k nej ale tento rok nedôjde,“ dodal.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slováci

Dôležité udalosti