Muža obvineného z vraždy Ernesta Valka vinia aj z ďalšieho zločinu

chlebik_tvnoviny.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Jozef Radič si odpykáva aj 11-ročný trest za lúpež v banke v Smoleniciach. Pri nej mal použiť spolu s komplicmi masky hercov a politikov.

Chce sa brániť, hoci mu nedali trest. Muža obvineného z vraždy Ernesta Valka, vinia aj z ďalšieho zločinu. Televízia Markíza zistila, že má na krku obžalobu pre obchodovanie so zbraňami. Dokonca ho už odsúdili trestným rozkazom.

Komplicovi z vraždy prominentného advokáta mal totiž predať poškodený granát, ktorý ho pri odistení mohol usmrtiť.

Ernesta Valka zavraždili v jeho vile ešte v novembri 2010 a policajti dlho netušili, kto sú páchatelia. Pred dvoma rokmi prišiel zlom. Pri lúpeži v Kremnici totiž zadržali Jaroslava Klinku, ktorý začal o vražde prominentného advokáta vypovedať. Priznal sa, že v Limbachu bol a spolu s ním aj Jozef Radič.

Pár rokov po vražde Ernesta Valka mal predať Jozef Radič podľa obžaloby zbrane práve Jaroslavovi Klinkovi. Ten arzenál ukryl do trezoru a vytiahol ho v máji 2017 – pri lúpeži v Kremnici. 

"Mestská polícia musela pri tomto páchateľovi použiť služobnú zbraň," reagovala polícia. Klinku teda počas lúpeže postrelili. Išiel za mreže a experti skúmali zbraň aj granát, ktorý mal pri sebe. Zistili, že bol porušený a ak by ho Klinka odistil, vybuchol by a mohol ho usmrtiť. Krátko po tom, začal postrelený lupič s policajtmi spolupracovať.

Jozefa Radiča policajti obvinili a prokurátor na neho podal obžalobu. Sudca okresného súdu v Pezinku ho odsúdil za nedovolené ozbrojovania a obchodovanie so zbraňami trestným rozkazom. On ale voči tomuto rozhodnutiu podal odpor a tvrdí, že Klinkovi žiadne zbrane nepredával.

"Môj klient ale popiera, že by niekedy odovzdal, predal, alebo akýmkoľvek spôsobom sprostredkoval zabezpečenie týchto zbraní pre tohto svedka. To je dôvod, prečo podal odpor, chce očistiť svoje meno a verí, že bude spod tohto skutku oslobodený," hovoril Igor Cibula, advokát Jozefa Radiča.

A to aj napriek tomu, že žiadny trest mu sudca v prvostupňovom rozsudku nevymeral. Odpykáva si totiž iný. Keďže podal odpor, vytýčili termín hlavného pojednávania - na siedmeho mája. Znamená to, že Jozef Radič sa pravdepodobne postaví zoči voči svojmu niekdajšiemu kamarátovi Jaroslavovi Klinkovi.

Jozef Radič si odpykáva 11-ročný trest za lúpež v banke v Smoleniciach. Pri nej mal použiť spolu s komplicmi masky hercov  a politikov. Ale tu sa výpočet zločinov, ktoré mu pripisujú, nekončí. Okrem vraždy Ernesta Valka má na krku obvinenie z likvidácie spolupáchateľa pri týchto prepadoch bánk, Antona Hupku. Aj v tomto prípade na neho ukázal prstom Jaroslav Klinka.  

Reportáž spracovala Zuzana Ferenčáková


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ernest valko

Dôležité udalosti