Ukrajinci si urobili z Uble vrakovisko. Miestni sú už zúfalí

Vrakovisko v Ubli.
Zdroj: TV Markíza

Starostka obce chce urobiť s vrakmi poriadok.

Raj pre vykrádačov áut. Stala sa ním obec Ubľa pri hraniciach s Ukrajinou. Autá, ktoré tam nechávajú Ukrajinci, stále častejšie vykrádajú zlodeji. Miestni so strážením aj pomáhali, no už nevládzu.

Autá Ukrajinci parkujú na okraji Uble už od novembra. Zlodeji na autách rozbíjajú okná a vyberajú si z nich autorádiá. Ak sa dostanú pod kapotu, vyberú si akumulátor.

Autá majú európske poznávacie značky. Ak by s nimi chceli vycestovať na Ukrajinu, museli by si ich prepísať na ukrajinské. Nie všetci si to ale môžu dovoliť.

Aby ich ochránili pred zlodejmi, nechávajú ich vo dvoroch miestnych ľudí. Na pozemku pani Svetlany ich ešte donedávna parkovalo asi 100. „Kde sme mohli, tam sme ľuďom dávali stáť, pretože vidím aký problém na tomto parkovisku, že rozkrádajú autá," povedala nám obyvateľka Uble Svetlana Kaliničenko.

Zdroj: TV Markíza

Sama kedysi na Ukrajine žila desiatky rokov. Ukrajincov, ktorí ju žiadali, aby im postrážila auto, preč poslať nedokázala.

„My sme ledva to zvládali. Aj cez noc nás budili, s mužom sa hádame, to bolo dačo hrozné, viete keď toto oni, ja hovorím choď ty, povedz ľuďom, že nechodia. Nie, ty choď. My sme nevedeli čo," tvrdí Kaliničenko.

Väčšina Ukrajincov sa pre autá vrátila. Podľa starostky Uble ich je menej aj na okraji obce. Poriadok chce urobiť aj s tými, ktoré tu parkujú dlhodobo.

„Žiadame majiteľov, aby si prišli vyzdvihnúť tie motorové vozidlá. Uvidíme ako budú reagovať. Pokiaľ nepríde žiadna odpoveď ani po mesiaci, tak ja už budem mať rozviazané ruky, že budem vedieť, že to motorové vozidlo môžem odviezť na šrotovisko, že sa nikto oňho ani neprihlásil, ani majiteľ nereagoval," vysvetlila starostka Uble Nadežda Sirková.

V Ubli nakrúcal reportér Vladimír Bučko.


UBĽA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ubľa

Dôležité udalosti