Obce na Záhorí nemajú pitnú vodu. Vodovod už postavili, no chýbajú peniaze na prípojky

Miesto nehody.
Zdroj: TV Markíza

Európske peniaze sú vraj pre obce nedosiahnuteľné.

Jedenásť obcí ležiacich popri potoku Chvojnica medzi Holíčom a Senicou nemá pitnú vodu. V 21. storočí si tu ľudia musia kupovať balíky stolovej vody, aby mali čo piť a z čoho variť.

V lete im studne vysychajú a tak mnohí chodia prať bielizeň k rodine do vedľajšej dediny či k známym. Obce už nevedia ako ďalej.

Pani Jana z obce Dubovce je odkázaná na vodu zo studne. Ešte v decembri bola plná. Zrazu ale hladina začala klesať. Keďže v obci nemajú verejný vodovod, celá rodina je znepokojená. Na pitie musia, ako takmer celá dedina, vodu kupovať.

V obci nie je ani kanalizácia a tak odpadové vody z niektorých domácností končia vraj na poliach za obcou. Prenikajú zrejme do podzemnej vody a zo studní sa piť nedá.

Tento začarovaný kruh sa netýka len Duboviec. Aj takmer 50 % rodín v Popudínských Močidlanoch zostalo bez vody.

Bratislavská vodárenská spoločnosť prepojila v roku 2016 vodovod z Holíča do Senice za 4 milióny eur. Obce ktoré ležia na tomto úseku však nemajú peniaze nato, aby sa na vodovod napojili.

BVS obce informovala, že v prípade dostatočných finančných zdrojov bude postupne budovať verejný vodovod v jednotlivých obciach. Dobudovanie rozvodov vody vo všetkých dotknutých obciach presahuje aktuálne finančné možnosti BVS.

Bratislavská vodárenská spoločnosť začala pár dní dozadu pred obcou kopať redukčnú šachtu a podobný výkop už majú aj v obci Popudinské Močidlany.

Vložia tam vodovodnú šachtu, z ktorej by sa mali obce pripájať na verejný vodovod. Obce sú za ne vďačné. Takáto šachta stojí okolo 50-tisíc eur. Od nej ale treba urobiť sieť vodovodov po obci a tu už ide o iné sumy.

Nejaké financie, ale len do výšky 200 tisíc eur môžu žiadať z envirofondu. Ak by ich v plnej výške dostávali každý rok, vodovod by budovali 20 rokov. Európske peniaze sú vraj pre obce nedosiahnuteľné.


DUBOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vodovod

Dôležité udalosti