Sú sľuby kandidátov reálne? Právnici vysvetlili, čo pre nás môžu naozaj urobiť a čo nie

Reflex
Zdroj: TVNOVINY.sk

Ekonomické opatrenia či ústavné zmeny prezident sám nemôže presadiť.

Prezidentskí kandidáti hovoria o vlakoch zadarmo, materskej dovolenke, rovnosti pred zákonom či o presadení priamej demokracie. Môže prezident rozhodovať o týchto veciach? Aké sú prezidentove kompetencie a právomoci? Ústavní právnici vysvetľujú, o čom by kandidáti mali v kampani rozprávať.

Právnik a vládny poslanec Peter Kresák pripomína, že prezident nie je na čele výkonnej moci. Tradícia, že prezident sa minimálne formálne vzdá svojich straníckych väzieb podľa Kresáka podčiarkuje, že prezident predstavuje skôr neutrálnu moc.

"Nič na tom nezmenilo ani zavedenie priamej voľby hlavy štátu občanmi. Skôr naopak, priama voľba podporuje postavenie prezidenta, ako nadstraníckeho reprezentanta všetkých občanov," myslí si Kresák.

Hlava štátu, čo nerozhoduje o všetkom

Právomoci a kompetencie prezidenta upravuje ústava Slovenskej republiky, podľa ktorej je prezident hlavou štátu. Reprezentuje krajinu navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Kresák vysvetľuje, že prezident je personifikáciou krajiny a garantom fungovania jej ústavných orgánov.

"Prezidentovo postavenie odráža skutočnosť, že úrad prezidenta v modernej republike nahradil postavenie hlavy štátu v monarchistickom zriadení," hovorí Kresák.

 

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter Kresák

Dôležité udalosti