Pôst nie je iba formou pokánia v náboženstve

Oteckovia
Zdroj: Mila Bond/shutterstock.com

V rozumnej miere má aj pozitívny účinok na organizmus.

Veľká noc sa blíži, no ešte pred ňou tu máme pôstny čas. Kresťania pôst chápu ako prípravu na najväčšie sviatky, iní tento čas využívajú na hĺbkovú očistu tela a mysle.

Dôležitosť pokánia, prehĺbenie viery v Boha a k blížnym. To sú hlavné posolstvá pôstneho obdobia. „Pôstne obdobie ako také je čas, keď človek sa tak stíši vnútorne," vysvetľuje kňaz Ján Gondek.

Mnohí spájajú predveľkonočný čas s odriekaním. Napríklad sa obmedzujú v jedle alebo varia väčšinou bezmäsité jedlá. Levičanka Eva Hajdamárová napríklad navarila polievku z tekvice hokaidó, ale varieva aj bezmäsité jedlá. A k tomu cestoviny. „Jednoduché, vyvarené a s vajíčkom zapečené. Ešte snáď toľko, aby to bolo chutnejšie, že na vrch sa môže trošku kečupu pridať alebo syr," vysvetlila.

Štyridsaťdňový pôstny čas trvá od Popolcovej stredy do Veľkonočnej nedele, ktorá bude 21. apríla.

Pôst nie je iba formou pokánia v náboženstve, ale podľa lekára v rozumnej miere má aj pozitívny účinok na organizmus. „Všeobecne z medicínskeho hľadiska je pôst prospešný, mnoho pacientov ho dokonca vyhľadáva. Mnohí ľudia sa k pôstu pravidelne vracajú každý rok," konštatoval všeobecný lekár Marek Foldesi.

Mal by byť ale racionálne podložený a ak má niekto pochybnosti, je lepšie poradiť sa s lekárom. „Niekedy niekomu stačí, že neje sladkosti, alebo prestáva jesť o piatej, čiže ono sa ten pôst dá ušiť na osobu, ako vyhovuje, aj dieteticky, aj medicínsky," dodáva.

Kňaz Gondek však hovorí, že pôst nie je len diéta. „Ale v tom biblickom zmysle pôst je niečo viac, ja by som to nazval ako rehabilitácia duše. Keď sa postíme len preto, aby sme vyzerali dobre, tak v podstate dávame väčší význam svojmu telu ako našej duši," dodáva.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pôst

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.