Prečo je smoothie dôležité? Podľa odborníčky to nie je len moderné jedlo

V Česku udrel silný vietor.
Zdroj: Foxys Forest Manufacture/shutterstock.com

Radí, aby sme si suroviny nekupovali v supermarketoch.

Prečo je smoothie dôležité? Možno aj vy si kladiete túto otázku, keďže smoothie sú dnes veľmi moderné a z nutričného hľadiska aj vítané. Odborníčka na zdravú výživu z bratislavského regionálneho ÚVZ Alžbeta Béderová nám vysvetlila niekoľko dôvodov, prečo by malo byť súčasťou nášho denného jedálnička.

„Zatiaľ čo v ovocných či zeleninových šťavách získavame hlavne prítomné vitamíny, minerálne látky a enzýmy, v prípade smoothies je prítomná navyše aj dôležitá vláknina a prítomné jadierka podľa voľby a kombinácie ovocia a zeleniny resp. navyše pridané semienka, obohacujú nápoj o dôležité n6 a n3 mastné kyseliny," tvrdí lekárka.

TIP: Chudnete so smoothies? To si len myslíte!

Ak ho robíte doma, môžete si sami zvoliť kombináciu obľúbeného čerstvého ovocia a zeleniny. Nemáte v nich žiadne konzervanty, stabilizátory a cukor. Stačí príjemná chuť a prítomná fruktóza z použitých produktov.

Na domácu prípravu však nemusíme kupovať potrebné suroviny len v supermarketoch. Béderová vysvetlila, ako spoznáme na trhoviskách či farmárskych trhoch skutočne domáce produkty.

Zdroj: Shutterstock.com

Za dôležité považuje, aby sme si vnímali v prvom rade tovar, ktorý nie je úhľadne balený, viazaný a naleštený rovnako ako v kamenných veľkopredajniach. „A tiež ruky predajcov, z ktorých sa dá vyčítať či produkty skutočne pracne dopestovali alebo len vo veľkosklade zakúpili," radí.

A dala aj jednu radu na horúce dni. Vtedy by sme nemali kupovať na trhoviskách také potraviny, ktoré podliehajú rýchlemu znehodnoteniu z tepla ak nie je zabezpečené kvalitné uskladnenie a primerané chladenie - vajcia, mäso, mäsové výrobky, hydina.

Recepty na skvelé smoothie nájdete na našej stránke.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti