Jedzte jablká, budete krásna a zdravá!

Žena je jablko - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Sú dostupné, chutné a môžete ich jesť celý rok. A sú veľmi zdravé!

Poznáme hneď niekoľko dôvodov, prečo by ste sa jablkám nemali vyhýbať. Určite by nemali chýbať vo vašom jedálničku, aj keď ste ich možno prejedení. Často sú zdravšie ako exotické ovocie. Dokonca aj malé bábätká ich spomedzi všetkého ovocia ochutnajú ako prvé.

Nešúpať!

Ak chcete, aby jablká mali na váš organizmus ten správny efekt, nešúpte ich! Nielen kvôli zdravým ďasnám a zubom, ktoré ich konzumácia zabezpečí. Šupka obsahuje spolu s dužinou množstvo vitamínu C, vlákninu, antioxidanty, minerály a nenasýtené tuky. Najviac vitamínu C majú zelené jablká.

Vďaka vláknine sa zlepší váš metabolizmus, je ideálne aj pri hnačke či naopak Pektín zase pomôže vášmu telu zbaviť sa všetkých škodlivín.

Ak do svojho jedálnička zaradíte jedno jablko denne, budete sa cítiť sviežo, aj vďaka vode, ktorú obsahuje (až 84%). Sviežosť sa odrazí a na vašej pleti.

Jablkom proti svalovej atrofii

Vedci uskutočnili prevratný objav, vďaka ktorému nabádajú ľudí, aby jablká konzumovali čo najčastejšie. Dôvodom je, že jablká pomôžu bojovať so svalovou atrofiou. Toto vážne ochorenie doposiaľ nebolo možné celkom vyliečiť.

Zdroj: shuterstock.com

Výskumníci z iowskej univerzity urobili štúdiu, v ktorej skúmali aktivitu génov spojených spojené so svalovou hmotou. Cieľom bolo nájsť látku, ktorá dokáže ovplyvniť toto ochorenie.

Látka, o ktorú išlo, sa volá ursolic acid a nachádza sa v šupke jabĺk. Experimenty na myšiach ukázali, že vďaka tejto látke svalová hmota môže narásť až o15 %.

Každopádne váha hlodavcov, na ktorých sa experimenty uskutočnil, ostala rovnaká. Znížila sa hladina tuku o viac ako polovicu. Uvádza to štúdia publikovaná v Časopise bunkového metabolizmu.

Vedci veria, že úloha tejto látky pozostáva v tom, že dokáže preprogramovať gény zodpovedné za stratu svalovej hmoty a jej náhrady tukom.

Vysoký cholesterol? Dajte si jablko!

Jablká tiež pomáhajú znížiť hladinu cukru v krvi, množstvo škodlivých mastných kyselín a Okrem svalovej atrofie môže pravidelná konzumácia jabĺk vďaka obsahu fruktózy zatočiť s cukrovkou.

Vďaka jablkám môžete predchádzať aj vysokému krvnému tlaku a dokonca môžete znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.

BRATISLAVA/redakcia Myženy

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.