Medvedí cesnak je vonku, bylinkárka zo Záhoria nedá naň dopustiť

Na snímke leží na zemi klinec ako dôkazový materiál po výbuchu v centre Budapešti.
Zdroj: TV Markíza

Stal sa jarnou detoxikačnou celebritou.

Stromy bez listov, slnko je ešte zubaté, no zelené listy medvedieho cesnaku už sú vonku. Každým rokom lákajú do lesa viac a viac ľudí. Ani táto sezóna, zdá sa, nebude iná. Medvedí cesnak má svoje lokality, v ktorých sa mu darí.

Reportérka Soňa Cipínová našla chodníček, ktorý k jednej takej vedie. Dokonca už ho lemovala aj jarná pažítka. 

Najmladšie lístky sú vraj najlepšie na chlieb, ale aj ako medicína. Bylinkárka zo Záhoria Emília Štepanayová na túto rastlinu nedá dopustiť. Spraviť tinktúru z medvedieho cesnaku nie je nič zložité, stačí naplniť pohár cesnakom a celý obsah zaliať liehovinou. Následne dať na svetlé miesto a nechať lúhovať aspoň mesiac.

Na čo je to dobré? Podľa pani Emílie je dobrý na kašeľ, ale aj na záhu. A ako sa tinktúra užíva? Dve lyžičky denne. Ráno si jednu dáte do trošky vody, večer to zopakujete. Dobré je, ak to vypijete.

Medvedí cesnak sa stal jarnou detoxikačnou celebritou a dokáže toho i viac. „Jej benefitom je vysoký obsah vitamínov, hlavne C a skupiny B, čistí žalúdok, črevá, cievy, veľmi dobre pôsobí na prečistenie pleti," vysvetlila profesorka biológia zo skalického gymnázia Jana Bublincová.

Pozitívne účinky a zaujímavá chuť však lákajú trhať a trhať. Niektorí totiž po medvedí cesnak chodia dokonca i s kosákom a odnášajú si ho vo vreciach. „Dbajme na šetrný zber tejto bylinky, pretože keď si ju tento rok vyzbierame, pošliapeme lokalitu, poprípade zničíme cibuľky, ktoré máme v zemi, tak už ju nemusíme na budúci rok nájsť v danej lokalite," dodáva Bulincová.


ČÁRY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti